سرپرست كلينيك سلامت‌خانواده:
فروش‌بالاي‌كتب‌غيرعلمي جنسي حاكي ازخلا اطلاع‌رساني دراين حوزه‌است
اغلب داروهاي درمان جنسي تبليغي درروزنامه‌ها پايه‌علمي ندارندسرپرست كلينيك سلامت خانواده دانشگاه شاهد گفت: فروش بالاي كتاب‌هاي غيرعلمي جنسي و عمدتا ترجمه شده در جامعه، حاكي از خلاء اطلاع رساني در اين زمينه است.

دكتر سيد كاظم فروتن عضو هيات علمي دانشگاه شاهد در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با بيان اين كه برنامه منسجمي براي برخورد با آگهي‌هاي درمان اختلالات و ناتواني جنسي در كشور وجود ندارد، گفت: بسياري از آگهي‌هاي درمان ناتواني جنسي كه در برخي روزنامه و نشريات كشور به طور مرتب به چاپ مي‌رسد، هيچ گونه آدرس و نشان درستي ندارند و تنها چند تلفن همراه در آن درج شده است.

وي ادامه داد: زماني كه بيمار با اين آگهي‌ها تماس مي‌گيرد، مسوولان آن، تنها داروهاي مورد نياز را به نشاني فرد پست مي‌كنند و چنانچه مشاوره‌اي در اين زمينه درخواست شود، به صورت تلفني صورت مي‌گيرد و اكثر اوقات اطلاعات غلط و غير علمي به مخاطب ارائه مي‌شود، در حالي كه مشاوره در موضوع مسائل جنسي بايد طبق اصول صحيح علمي و در جلسات حضوري توسط فرد آگاه، متخصص و امين صورت گيرد. همچنين بايد دانست كه مشاوره‌هاي غيرتخصصي در بسياري از موارد موجب تشديد مشكلات و يا اختلافات خانوادگي مي‌شود.


بسياري از داروهاي تبليغ شده در آگهي‌هاي درمان ناتواني جنسي در روزنامه‌ها پايه علمي ندارند

دكتر فروتن با بيان اين كه بسياري از داروهايي كه در آگهي‌هاي درمان ناتواني جنسي تبليغ مي‌شود، به لحاظ علمي كاملا مردود بوده و هيچ گونه مجوز رسمي از مراجع ذيصلاح کشور ندارند، اظهاركرد: تبليغات گسترده در برخي روزنامه‌ها و مجلات كشور درباره داروهاي جنسي، نشان مي‌دهد که سياست مناسب وتعريف شده‌اي در مورد نحوه برخورد با تبليغات مسائل جنسي وجود ندارد و هيچ ارگاني نيز مسئوليت آن را برعهده نمي‌گيرد.

وي با بيان اين كه اكثر تبليغ كنندگان آگهي‌هاي درمان ناتواني جنسي مجوز تبليغ ندارند،‌ تصريح كرد: وزارت بهداشت بايد ضمن صدور بخشنامه و دستورالعمل در روزنامه‌ها و نشريات در رابطه با تبليغ مشاوره و درمان مسائل جنسي به طور ويژه و طبق قانون با متخلفان برخورد كند.

سرپرست كلينيك سلامت خانواده با تاكيد بر اين كه سلامت جنسي به طور مستقيم با نهاد خانواده در ارتباط است، اذعان داشت:‌ مسائل جنسي با تربيت فرزندان و غرايز‌ طبيعي انساني در ارتباط بوده و چنانچه اين موارد به طور صحيح مورد توجه قرار نگيرند، جامعه را به انحراف كشانده و استحکام کانون خانواده در معرض خطر و فروپاشي قرار مي‌گيرد.


وي تاكيد كرد: فروش قابل توجه كتابهاي جنسي در بازار كتاب نشان از وجود خلاء اطلاع رساني در اين زمينه است و به علت اين كه اطلاع رساني مناسبي به افراد جامعه صورت نمي‌گيرد، مردم به دنبال راهي جهت كسب اطلاعات در اين مورد هستند. از سوي ديگر، افرادي از اين فرصت سوء استفاده كرده، كتابهايي با عنوان‌هاي جذاب نوشته و ديدگاه‌هاي شخصي و غيرعلمي خود را به مردم القا مي‌كنند.

وي تصريح كرد: غريزه جنسي انسان با رسيدن به سن بلوغ فعال مي‌شود و نياز به ارضاء صحيح دارد. بنابراين بايد آموزش مناسب در چارچوب مقررات اسلامي و اطلاعات سالم در زمينه مسائل جنسي توسط مراجع ذيصلاح به افراد جامعه ارائه شود. همچنين بايد بدانيم که اين موضوع به عنوان يکي از اولويتهاي اصلي و مهم فرهنگي کشور مطرح مي‌باشد كه با كتمان كردن و عدم طرح موضوع نمي‌توانيم شاهد داشتن نسل سالم و حاکم شدن آرامش در خانواده‌ها باشيم.


برخي از متوليان فرهنگي كشور از كاربرد لفظ جنسي اكراه دارند


طرح مسائل جنسي در جامعه به صورت مدون به مراتب نتايج بهتري از عدم طرح آنها دارد

سرپرست كلينيك سلامت خانواده با بيان اين كه بعضي از متوليان فرهنگي كشور حتي از كاربرد لفظ جنسي هم اكراه دارند، افزود: زماني كه بحث‌هايي تحت عنوان آموزش جنسي در جامعه مطرح مي‌ شود، بلافاصله استنباط مي‌شود كه منظور از آموزش جنسي صرفا آموزش آميزش جنسي است كه اين طرز تفكر كاملا اشتباه بوده و ناشي از فرهنگ فكري غلط در جامعه است. به عنوان مثال، چگونگي دادن پاسخ به سوالات جنسي يك نوجوان در جامعه جزئي از آموزش و تربيت جنسي به شمار مي‌رود. در حالي كه بسياري از مردم پاسخ به آنها را منوط به زمان ازدواج مي‌دانند.

فروتن افزود: مطرح كردن مسائل و چگونگي پاسخ درست به نيازهاي جنسي در جامعه به صورت مدون و برنامه‌ريزي شده به مراتب نتايج بهتري ازعدم طرح آنها دارد و چنانچه اين مسائل مطرح نشود، آموزش ناصحيح توسط ماهواره و اينترنت و دوستان ناسالم نقش زيادي در انحراف جوانان ايفا خواهد كرد. به عبارت ديگر، ما در جامعه درباره نبايدها بسيار كار كرده‌ايم ولي در مورد بايدها در زمينه سلامت جنسي توجهي نشده است.