چند وقت پیش همایش "رابطه جنسی معمولی" در سالن همایش بیمارستان میلاد در تهران برگزار شد. این همایش به ابتکار دکتر مجد، عضو هيئت علمی دانشگاه علوم پزشكی ايران و موسس اولین مرکز مشاوره جنسی در ایران سازماندهی شده بود.
در مورد این همایش و موضوع آموزش جنسی در ایران یک مصاحبه ای با او انجام دادیم، بخونید و آگاه شوید!

بهزاد: چی شد که تصمیم گرفتين همچنین سمیناری را برگزار کنید؟

دکتر مجد: مساله مهم اینه که ما به عنوان مشاورین خانواده متوجه شدیم که خیلی از گرفتاریهای زندگی زوجهای جوان ما که منجر به طلاق می شه، به دلیل عدم برخورداری از آگاهی و دانش کافی در مورد روابط جنسی هست.

بنابراین مدتی است که شروع کردیم به آموزش ولی کار من مربوط می شه به مشاوره قبل از ادواج که برای اینکار هم جایزه گرفته ام. یکی از مسائلی که در این مشاوره ها توضیح می دهیم، آموزش روابط جنسی هست. این سمینار هم در این زمینه برگزار شده، با مجوز رسمی وزارت ارشاد و برای عامه مردم و به صورت جامع.
بهزاد: وقتی از عدم آگاهی صحبت می کنید، منظورتون به صورت دقیق چی هست؟

دکتر مجد: هر فرد در مورد مسائل مهم زندگیش باید اطلاعات ودانش کافی داشته باشه ولی در ایران متاسفانه در مورد روابط جنسی کم اطلاعات داده شده و اگرهم اطلاعاتی داده شده به صورت علمی – تخصصی بوده که برای مردم عادی غیر قابل دسترسه.

افراد وقتی به متخصصین مراجعه می کنند که مشکلاتشون حاد شده و برای حلش خیلی دیرشده. منظور من هم ازعدم اطلاع به معنی ندانستن اینکه یک رابطه جنسی سالم چی هست، وظایف مرد و زن نسبت به همدیگه چی هست و طی مراتب جنسی چه مسئولیتی برعهده هر طرفه.

بهزاد: برای جامعه ای که این موضوع را قبیح می دونه و اگر خواسته ازش حرف بزنه تحت نام مذهب بوده ، شما چطوری می تونی این مسائل را مطرح کنی و این موضوع را باز کنی؟

دکتر مجد: مطالب علمی در مورد روابط جنسی بعد از انقلاب در ایران بدون هیچ مشکلی پخش شده و این اطلاعات هیچ چیز پنهانی نیست و باز بودنش هم در حد چارچوب علمی – تخصصی بوده.

برای مردم عادی، ما همیشه سعی کردیم به نحوی برخورد کنیم که مخاطبین ما فکر نکنند که درباره موضوع خاصی داریم حرف می زنیم و از ایجاد حساسیت جلوگیری کردیم. ما سعی کردیم که الفبای ارتباط را به مردم یاد بدهیم. من خودم شخصا به زبان علمی صحبت می کنم و باز بودنش را در سطح علمی نگاه می دارم.

پیشگیری بهتر از درمان!


بهزاد: در جامعه غربی بچه ها از سنین پایین با این مسائل بطور کامل و دقیق آشنا می شن، در جامعه ما با توجه به وجود محدودیتها و برخورد مخفیانه با این موضوع، یک جوان از چه زمانی اجازه پیدا می کنه با این مسائل آشنا بشه؟ آیا نباید این مسائل وارد کتابهای درسی بشه؟

دکتر مجد: در بعضی از مقاطع تحصیلی یکسری اشارات کوتاهی می شه که به هیچوجه قابل قیاس با جوامع غربی نیست.

ما باید این اصول را به همه، مخصوصا جوانها به زبانی ساده آموزش بدهیم تا از خیلی از مشکلات در آینده پیشگیری جلوگیری بشه ، مخصوصا در دوره و زمانه ای که کسی بهشون یاد نمی ده و ما با مشکلی مثل ایدز روبرو هستیم.

البته باید در این رابطه حرمت فرهنگ جامعه را حفظ کرد و من اینجا باید تاکید کنم که دین اسلام با موضوع آموزش به هیچوجه مشکلی نداره واتفاقا تشویق هم می کنه. من در این زمینه پیشنهاداتی را به مقامات مسوول ارائه دادم که فکر می کنم تا چند سال دیگر مطالبی در این زمینه وارد کتابهای درسی بشه.

بهزاد: با توجه به اینکه جامعه ما یک جامعه مردسالار و یک طرفه هست ، آیا سعی کردین جدای از آموزش، فرهنگ سازی هم در این زمینه بکنید؟

دکتر مجد: بله، چون رابطه جنسی یک رابطه دو طرفه هست، تکالیف هر دو طرف مرد و زن به صورت کامل و بدون در نظر گرفتن هیچگونه افکار یکجانبه ای بیان می شه، به طوریکه پس از جلسات مشاوره و یا سمینار ما، یک زوج جوان تمامی تکالیف خوذش را می دونه و من فکر می کنم این بهترین نوع اطلاعاتی است که می شه در اختیار مردم گذاشت.

جالبه بدونید که یکی از سمینار های من در یک مسجد در محله یافت آباد تهران برگزار شد و من بنا به درخواست امام جماعت مسجد پشت تریبون رفتم و برای بیش از هزار نفر از حضار مسجد در مورد مسائل مربوط به روابط جنسی به زبانی ساده حرف زدم که خیلی مورد استقبال قرار گرفت.

مشکل فرهنگی


بهزاد: فکر می کنید مشکل اصلی چی هست که در مورد این مسائل در جامعه ایران صحبت نمی شه؟

دکتر مجد: ریشه اصلی مشکل فرهنگی هست، یعنی در همه جوامع یکسری مسائل وجود داره که تابو بوده و مردم در موردش صحبت نمی کنند، یا خجالت می کشن یا دلیلی دیگری داره و این عادت در طول تاریخ گسترش پیدا کرده ومشکل یکسال يا دو سال هم نیست بلکه به قرنها قبل بر می گرده.

الان ما هم سعی در شکستن عرف جامعه نداریم بلکه سعی داریم به زبان علمی یکسری مسائل را به جامعه یاد بدهیم. چطور با هم زندگی کنیم، چطور یک خانم در یک رابطه جنسی تلمذ ببينه، چطور یک آقا به تکالیف خودش عمل کنه و ...

بهزاد: میشه یک نکته آموزشی کوتاه برای خوانندگان ما مطرح کنید ؟

دکتر مجد: باید مادران و پدران اطلاعات جنسی که خودشون بلد هستن و در زندگی خودشون تجربه کردن را به فرزندانشون یاد بدهند ، نباید فکر کنند که در میان گذاشتن این اطلاعات با فرزندان یا حرف زدن در مورد این مسائل باعث انحراف اخلاقی می شه. اتفاقا در آمارهای دادسرهای تهران مشاهده کردیم که کسانیکه به انحرافات اخلاقی کشیده شدن ازسر بی اطلاعی بوده نه از روی داشتن اطلاعات.

بهزاد: پس آیا می شه به این نتیجه رسید که در خانواده هایی که حرف زدن درباره این مسائل به صورت یک حرمت هست ، باید بیشتر با مشکل روبرو بشن؟

دکتر مجد: بله دقیقا، به طوریکه من و همسرم درباره این مسائل از همون بچگی با دخترمون صحبت کردیم و ایشون بعدا در مدرسه به تشویق معلم امور تربیتی اطلاعاتش را در مورد بلوغ با بقیه هم سن و سالهاش در میان گذاشت که خیلی مورد تشویق و قدردانی مدرسه قرار گرفت و امیدوارم که همه خانواده ها این کار را بکنند.

بهزاد: ما هم امیدواریم!


به نقل از سایت بی بی سی فارسی