يک متخصص زنان وزايمان:
زنان بارداري که مشکلي ندارند،براي جلوگيري ازعوارض آلودگي هوامسافرت كنند
مصرف مايعات زياد براي مقابله باآلودگي هوادراين افرادضروريست


يک متخصص زنان و زايمان، مسافرت براي زنان باردار که مشکلي ندارند را بي‌خطر دانست و گفت: استفاده از يک رژيم غذايي حاوي مايعات فراوان براي مقابله بدن با آلودگي هوا توصيه مي‌شود.

دکتر صغري خزر دوست، عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ايسنا منطقه علوم پزشکي تهران، با اشاره به آلودگي هواي شهر تهران و عوارض آن براي زنان باردار اظهار داشت: آلودگي هوا به دليل وجود مونواکسيد کربن مي‌تواند در تمام دوران بارداري براي زنان مشکل آفرين باشد.

وي افزود: علاوه بر افزايش ميزان مونواکسيد کربن در هواي آلوده افزايش ميزان سرب منتشر شده نيز مي‌تواند هم بر روي جنين و هم سلامت مادر تاثيرگذار باشد به نحوي که اگر اين ماده از راه استنشاقي وارد خون يا استخوان مادر شده و انباشته شود براي سلامت جنين بسيار مضر خواهد بود.

اين متخصص زنان و زايمان استفاده از يک رژيم غذايي حاوي مايعات فراوان و آب ميوه‌ها را براي زنان باردار جهت مقابله سيستم ايمني بدن با هواي آلوده توصيه کرد.

دکتر خزر دوست اظهار داشت: زنان باردار بايد حتي الامکان از قرار گرفتن در معرض هواي آلوده پرهيز و از انجام فعاليت‌هاي بدني نظير ورزش کردن که بدن به اکسيژن بيشتري نياز دارد پرهيز کنند.

اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران با بيان اين که مسافرت و خروج از تهران براي زنان بارداري که داراي مشکلاتي مانند پارگي کيسه آب، احتمال زايمان زودرس و ... دارند مناسب نيست، افزود: اما کساني که بارداري راحت و بدون مشکل دارند براي پيشگيري از عوارض آلودگي هوا مي‌توانند با رعايت دستورات پزشک خود مسافرت کنند.