ذرات ريز معلق در هوا و گازهاي سمي مانند منواكسيد كربن و تركيبات ازت از طريق دستگاه تنفسي وارد بدن و به آن جذب مي‌شوند بنابراين آلودگي هوا بر راه‌هاي هوايي و سيستم عصبي انسان تاثير مستقيم مي گذارد.
سلامت نیوز:رييس هيات مديره جامعه پزشكان متخصص داخلي گفت: تداوم آلودگي هوا به تدريج بر عملكرد مغز اثر منفي مي‌گذارد و كاهش درصد ضريب هوشي را در پي دارد.

دكتر ايرج خسرونيا در گفت وگو با ايسنا، افزود: بيمار در هواي آلوده به تدريج دچار اختلال حواس مي‌شود به طوري كه گاهي اوقات قادر به انجام كارهاي ظريف نيست.


وي درباره تاثير آلودگي هوا بر دستگاه تنفسي گفت: ذرات ريز معلق در هوا و گازهاي سمي مانند منواكسيد كربن و تركيبات ازت از طريق دستگاه تنفسي وارد بدن و به آن جذب مي‌شوند بنابراين آلودگي هوا بر راه‌هاي هوايي و سيستم عصبي انسان تاثير مستقيم مي گذارد.

اين متخصص داخلي اضافه كرد: افزايش بيش از حد اين گازها و تركيبات آن روي مخاط ناي و نايژه تاثير منفي ‌مي‌گذارد و سلولهاي مخاطي را از بين مي‌برد. در اين شرايط فرد به عفونتهاي مختلف دچار مي‌شود.

خسرونيا با بيان اينكه آلودگي هوا بر مغز و اعصاب نيز اثر منفي مي‌گذارد، گفت: ابتدا بيمار دچار بي حسي و ضعف عمومي مي‌شود و در صورت تداوم آلودگي و افزايش مقدار گازهاي سمي، بيهوش و در بيمارستان بستري مي‌شود البته آلودگي هوا به سلامت مبتلايان به برونشيت، آمفيزم و اختلالات تنفسي اثر بيشتري مي‌گذارد.

رييس هيات مديره جامعه پزشكان متخصص داخلي درباره علايم تاثير آلودگي هوا بر بدن اظهار كرد: بيمار به تدريج شروع به سرفه و در ادامه تنگي نفس پيدا مي‌كند. افزايش ضربان قلب، تيره شدن رنگ زبان و به اصطلاح پرخون شدن چشمها از ديگر علايم تاثير آلودگي بر بدن است. افراد مبتلا به اين علايم، دچار ضعف عمومي مي‌شوند بنابراين آنان را بايد به مكانهاي غيرآلوده منتقل كرد.

وي درزمينه اثرآلودگي هوا بر قلب انسان اظهار كرد: ضربان قلب به علت ناتواني گلبول‌هاي قرمز براي اكسيژن رساني، افزايش مي‌يابد و افراد مبتلا به بيماريهاي قلبي از اين وضعيت بيشتر آسيب مي‌بينند.

خسرونيا در پايان توصيه كرد: افراد از ورزش كردن در هواي آلوده خودداري كنند. كودكان و بيماران قلبي و ريوي نيز تا حد امكان از منزل خارج نشوند اما اشخاصي كه ناگزير به خروج از خانه هستند از ماسكهاي ضخيم استفاده كنند و تا حد امكان از فضاي بسته محل كار خود خارج نشوند.