آلودگي هوا مي‌تواند در سيستم تنفسي از ناي و ريه تا قسمت‌هاي انتهايي آن به ورود التهابات كمك كند و باكتري و عفونت را در آنجا مستقر كند.
سلامت نیوز:رئيس مركز تحقيقات ميكروبي دانشگاه علوم پزشكي تهران گفت: آلودگي هوا به استقرار ميكروب در بدن كمك و ايجاد عفونت را آسا‌ن‌تر مي‌كند.

عبدالعزيز رستگار لاري در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: وقتي سيستم تنفسي به درستي كار نكند و اختلالي در آن ايجاد شود ابتدا اين اختلال به صورت موارد آلرژيك و حساسيت بروز مي‌كند و پس از آن شرايط به گونه‌اي پيش مي‌رود كه ويروس راحت‌تر مي‌كند استقرار يابد و عفونت را ايجاد مي‌كند.

وي با بيان اينكه زخم يا بريدگي روي پوست مي‌تواند استقرار ميكروب را راحت‌تر كند، تصريح كرد: آلودگي هوا نيز مي‌تواند شرايط را براي بيماري‌هاي عفوني مساعد كند چرا كه هر چيزي كه به صورت آلرژيك و حساسيت باشد و بتواند التهاباتي را ايجاد كند به استقرار ميكروب و مشكلات تنفسي كمك مي‌كند.

لاري تصريح كرد: آلودگي هوا مي‌تواند در سيستم تنفسي از ناي و ريه تا قسمت‌هاي انتهايي آن به ورود التهابات كمك كند و باكتري و عفونت را در آنجا مستقر كند.

وي در پاسخ به اين پرسش كه آيا آلودگي هوا مي‌تواند مقاومت ميكروبي ايجاد كند، خاطر نشان كرد: مقاومت ميكروبي بيشتر در زمينه بيماران بستري وجود دارد اما به طور كلي هر تركيبي كه بتواند جهش‌زا باشد و در سلول موتاسيون ايجاد كند مقاومت ميكروبي ايجاد مي‌كند كه البته اين موضوع در همه افراد صدق نمي‌كند.

پروفسور داريوش فرهود پدر علم ژنتيك ايران نيز پيش از اين در گفت و گو با خبرنگار فارس هشدار داده بود: ثابت شده است در مكان‌هايي كه آلودگي هوا و مواد غذايي بيشتر باشد احتمال بروز سندروم‌هاي كروموزومي به طور واضح افزايش مي‌يابد و با توجه به اينكه تهران يكي از آلوده‌ترين شهرهاي جهان است افزايش بروز سندرم‌ها دور از ذهن نيست.

فرهود تصريح كرد: ضايعات محيطي از جمله آلودگي هوا باعث شده ms و سقط جنين در بين مردم زياد شود و دور سر، سينه و قد نوزادان كوتاه شود و نوزادان كم وزن به دنيا آيد.