ترجمه: سميه مقصودعلي/روش هاي حفظ ظاهر در حساسيت فصلي
آلرژي را به روي خودتان نياوريد!

بهار كه از راه مي‌رسد، بعضي‌ها اشك مي‌ريزند؛ البته نه اشك خوشحالي يا غم بلكه اشك ناشي از آلرژي فصلي. همين موضوع باعث مي‌شود خيلي افراد در اين فصل دچار حالتي شبيه سرماخوردگي شوند...

براي يك خانم مبتلا به آلرژي كه شبيه افراد سرماخورده است، حفظ زيبايي كمي سخت است. آبريزش بيني، خشكي دهان، آبريزش و سوزش چشم‌ها، بي‌حوصلگي و كلافگي ناشي از اين حالت و... با اين حال اگر قرار كاري يا مهماني‌اي در پيش داريد و دوست نداريد در آن سرماخورده و بي‌حال به نظر برسيد، رعايت اين نكته‌ها به حفظ زيبايي شما كمك مي‌كند.

پوستتان را مرطوب نگه داريد

بهترين كار در اين دوران آب‌رساني به پوست به كمك كرم‌هاي مرطوب‌كننده است. حتي توصيه مي‌شود هر شب نيم‌ساعت قبل از خواب، كرم‌مرطوب‌كننده را به شكل ماسك روي صورت بماليد و 15 دقيقه اجازه دهيد روي پوست بماند. بعد به كمك دستمال لطيفي اضافه كرم‌ را برداريد و بخوابيد. به خاطر داشته باشيد مصرف كافي آب و مايعات در اين دوره الزامي است. تا مي‌توانيد آب بنوشيد و با مصرف موادغذايي حاوي ويتامين‌هاي b و c از تشديد آلرژي پيشگيري كنيد.

چشمانتان را آرايش كنيد

در اثر اين مشكل چشم‌ پف‌آلود و اشك‌آلود و اطرافش تيره‌تر مي‌شود. براي برطرف‌كردن اين حالت، چند دقيقه روي چشمان بسته‌تان كمپرس يخ قرار دهيد تا خستگي آنها برطرف شود. براي پوشاندن تيرگي اطراف چشم، هم مي‌توان از كانسيلر استفاده كرد. با انگشت مقداري كرم اطراف چشم بماليد و با ضربه‌هاي آهسته كمك كنيد جذب پوست شود. براي بهتر به نظر رسيدن چشم‌ها، مي‌توانيد از سايه روشن هم استفاده كنيد. ريمل نيز به درشت‌تر و زيباتر به نظر رسيدن چشم‌ها كمك مي‌كند.

درمان‌هاي طبي را فراموش نكنيد

استفاده از داروها، متناسب با شدت بيماري و البته با عوارض جانبي اندک، يکي از اصول درمان آلرژي است. آنتي‌هيستامين‌ها هميشه يکي از درمان‌هاي رايج آلرژي بوده و يکي از عوارض ناخواسته‌شان خواب‌آوري بوده است که خوشبختانه با ورود آنتي‌هيستامين‌هاي نسل جديد، اين مشکل نيز به حداقل رسيده و مطالعات باليني متعددي بر اين امر صحه گذاشته‌اند. سريع‌الاثر بودن و تداوم اثر دارو به مدت 24 ساعت از ديگر مزاياي آنتي‌هيستامين‌هاي نسل جديد است.

نگذاريد صورتتان رنگ‌پريده باشد

به دليل عصبي‌شدن ناشي از آلرژي، پوستتان رنگ طبيعي ندارد. بهترين كار براي از بين بردن رنگ‌پريدگي، استفاده‌نكردن از كرم‌پودر براي چند روز است. مي‌توانيد از كرم‌هاي مرطوب‌كننده حاوي كمي‌ كرم‌پودر استفاده كنيد تا هم پوستتان مرطوب باشد هم كمي رنگ بگيرد اما استفاده از كرم‌پودرهاي كلاسيك بدتر باعث خشكي پوست مي‌شوند. براي پوشاندن قرمزي پوست در اطراف بيني از كانسيلر استفاده كنيد. رنگ كانسيلر بايد نزديك به رنگ پوست شما باشد. از آنجا كه در طول روز مرتب عطسه مي‌كنيد و مجبوريد با دستمال بيني خود را پاك كنيد، مرتب كانسيلر را دوباره تجديد كنيد. براي زيباتر به نظر رسيدن صورت، توصيه مي‌كنيم از پنكيك به رنگ طبيعي و مايل به صورتي استفاده كنيد.

مراقب لب‌هايتان باشيد

استفاده از رژلب‌هاي براق و تيره، دشمن زيبايي شما در طول دوران سرماخوردگي و آلرژي است. بهترين وسيله براي حفظ لطافت لب‌ها، رژ‌هاي مرطوب‌كننده حاوي ويتامين با رنگي مات و ملايم هستند.