دکتر مريم يوسفي/متخصص پوست و مو، عضو هيات علمي /دانشگاه?علوم?پزشکي شهيدبهشتي
رابـطـه سـاعـت و حـسـاسـيـت

آلرژي به فلز نيکل، يکي از انواع آلرژي‌هايي است که به?طور ذاتي در برخي افراد وجود دارد. معمولا نيکل در ساخت بسياري از بدلي‌ها، سکه‌ها، سگک و قسمت فلزي پشت صفحه ساعت مچي، دگمه‌هاي فلزي و زيپ شلوار و ساير لباس‌ها به کار مي‌رود،...

بنابراين ايجاد واکنش پوستي به اين فلز در افرادي که به آن حساسيت ژنتيکي دارند، دور از انتظار نخواهد بود.


رابطه ساعت و تاول

اين حساسيت پوستي به شکل نوعي اگزماي تماسي به نام «درماتيت تماسي آلرژيک» خود را نشان مي‌دهد. اگر به فلز نيکل حساسيت داشته باشيد، حتما در قسمت‌هايي که بدنتان با اين فلز در تماس مستقيم است، دچار التهاب، قرمزي و خارش مي‌شويد. اگر حساسيت بدن به نيکل بسيار بالا باشد، در صورت استفاده از ساعت يا لوازم بدلي، پوست بدن تاول‌هاي ريز و درشتي مي‌زند و خارش اين تاول‌ها مي‌تواند براي فرد مبتلا بسيار آزاردهنده باشد. حتي ممکن است تاول‌زدن و خاراندن آن، باعث عفونت ضايعه و ايجاد دردسرهاي بيشتري بشود.


رابطه نيکل و داروهاي کورتوني

بهترين روش براي پيشگيري از ابتلا به اين نوع حساسيت و عوارض ناشي از آن، پرهيز از تماس با ماده آلرژن نيکل و استفاده‌نكردن از وسايلي مانند ساعت مچي يا بدلي‌هايي است که ايجاد حساسيت مي‌کنند. به عبارت ساده‌تر، زماني که سيستم ايمني بدن فردي به فلز نيکل حساس باشد و تماس با اين فلز باعث ابتلا به «درماتيت تماسي آلرژيک» شود، در صورت تماس با نيکل، پوستش دچار حساسيت و التهاب خواهد شد و نمي‌توان سيستم ايمني حساس به نيکل را با مصرف دارو يا هر روش ديگري از بين برد اما مي‌توان با مصرف داروهاي کورتوني موضعي، باعث فروکش‌کردن التهاب و علايم التهابي مانند قرمزي و خارش در اثر تماس بدن با فلز نيکل شد، اما تا زماني که فرد به‌طور کامل از تماس با ماده حساسيت‌زا پرهيز نکند، همچنان حساسيت و التهاب ادامه خواهد داشت.

بد نيست بدانيد که برخي خوراکي‌ها مانند انواع کنسروها، قارچ و چاي هم حاوي نيکل هستند، بنابراين افرادي که به نيکل حساسيت دارند، در صورت مصرف اين خوراکي‌ها هم دچار التهاب و خارش موضعي خواهند شد.

ساعت پلاستيکي يا ساعت نوارپيچ

روش ديگري هم براي پيشگيري از ايجاد حساسيت به فلز نيکل در پوست وجود دارد. افرادي که مجبور به بستن ساعت مچي هستند، مي‌توانند از ساعت‌هايي با جنس پلاستيک کامل استفاده کنند. اگر دوست نداريد ساعت پلاستيکي به دستتان ببنديد، مي‌توانيد فلز پشت صفحه و سگک ساعت مچي خود را با يک لاک بي‌رنگ به‌طور کامل بپوشانيد. در اين صورت ديگر تماسي بين پوست و نيکل نخواهد بود و‌ حساسيتي هم پيش نمي‌آيد.


زمستان مي آيد، حساسيت مي رود

شايد براي برخي از افرادي که پوستشان به نيکل حساسيت دارد، اين سوال پيش بيايد که چرا در فصل زمستان، بستن ساعت مشکلي برايشان ايجاد نمي‌کند اما اگر از همان ساعت در فصل تابستان استفاده كنند، دچار حساسيت و التهاب پوستي خواهند شد. پاسخ ساده است؛ معمولا در فصل زمستان بدن تعريق زيادي ندارد و به‌دليل رطوبت پايين پوست، تماس مستقيم و شديدي هم بين پوست و فلز نيکل ساعت پيش نمي‌آيد اما در فصل تابستان و با افزايش تعريق و رطوبت پوست،‌ علايم اگزمايي و حساسيت پوستي فرد هم با استفاده از ساعت مچي، بيشتر خواهد شد.

هفته نامه سلامت