توليد قرصي براي مقابله با آلرژي به گربه سانان


پزشكان دانشگاه ناتينگهام در تلاش براي توليد دارويي هستند كه به مشكلات و ناراحتي‌هاي آلرژيك ناشي از حساسيت به گربه‌سانان حساسيت دارند و در صورت تماس با اين حيوانات دچار حالت‌هاي شديد آلرژيك مانند عطسه زياد و يا علائم خطرناك‌تر مثل حملات شديد آسم مي‌شوند.

به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، دكتر اميد قائم مقامي كه متخصص اصلي در اين مطالعه است، مي‌گويد: بيشتر روش‌هاي درماني براي مقابله با اين نوع آلرژي معمولا براي تسكين و كاهش علائم پس از بروز حساسيت است اما ما معتقد هستيم كه وقتي مي‌دانيم در زمان تعامل ماده محرك با بدن چه اتفاقي مي‌افتد، مي‌توانيم زودتر اقدام كرده و با آن مقابله كنيم.

ذرات ميكروسكوپي پوست و موي گربه از طريق هوا و تنفس از روي ديوار يا پوشاك وارد بدن مي‌شود و وقتي سلولهاي ناظر در سيستم ايمني بدن بعنوان يك تهديد آن را شناسايي مي‌كند باعث بروز مشكلاتي مي‌شود سپس اين سلولها علائم هشدار مي‌دهند و سيگنال‌هايي را به ساير سلولهاي ايمني ارسال مي‌كنند تا اين سلولها حركت كرده و به اين تهديدات خارجي حمله ور شوند در نتيجه اين اتفاقات و تعاملات علائم آلرژي بروز مي‌كنند.

به گزارش روزنامه ديلي ميل، دكتر قائم مقامي درآزمايشات خود پروتئيني را شناسايي كرده است كه گيرنده «مانوز» ناميده مي‌شود و درسطح سلولهاي دندريتي قرار دارند اين گيرنده تمام اين پروسه را آغازمي‌كند.

دكتر قائم مقامي تصريح كرد كه اين يافته مي‌تواند ظرف 5 تا 10 سال آينده به توليد قرصي براي مقابله با اين نوع آلرژي و كمك به ميليونها نفر منجر شود.