آلـرژي‌زاتـريـن شـهـرهـاي آمـريـکـا

محل زندگي‌تان اهميت ندارد. هر جا که باشيد به احتمال بسيار زياد با مواد آلرژي‌زا روبرو مي‌شويد. انجمن آسم و آلرژي آمريکا (aafa) ليست شهرهايي که به علت گرده‌هاي گياهان، آلودگي هوا و... ايجاد آلرژي مي‌کنند را منتشر کرده است...

1 شهر مديسون، ايالت ويسکانسين

بزرگ‌ترين شهر ايالت ويسکانسين که بين دو تپه واقع شده بالاترين آمار ورم غشاي مخاط بيني را در فصل آلرژي‌هاي فصلي در ايالات متحده آمريکا به خود اختصاص مي‌دهد و بر اساس آمار انجمن آسم و آلرژي آمريکا يکي از بدترين شهرها براي مبتلايان به آلرژي‌هاي فصلي است.


2 شهر مک آلن، ايالت تکزاس

ساکنان جنوب غربي آمريکا گمان مي‌کنند اقليم شان در مواجه با آلرژي‌هاي فصلي آنها را کمک مي‌کند. اما شهر مک آلن نشان داده که گرده گياهان و موادي که باعث آلرژي‌هاي بهاره مي‌شوند مي‌توانند آزادانه در فضا حرکت کنند و باعث تحريک افراد شوند. هوا و رطوبت بر گرده‌ها تاثير مي‌گذارد و باعث افزايش آنها در آسمان مي‌شود.


3 شهر ريچموند، ايالت ويرجينيا

ريچموند مرکز ايالت ويرجينيا امسال توانست به ليست دارايي‌هاي تاريخي‌اش «شهر آلرژي‌زا» را اضافه کند. اين شهر که در نزديکي رودخانه جيمز و در 100 مايلي خليج چساپيک واقع شده است مکان مناسبي براي تجمع گرده‌ها و ايجاد آلرژي است.


4 شهر ديتون، ايالت اوهايو

شهروندان ديتون کمي‌ راحت‌تر از ديگر شهر‌ها تنفس مي‌کنند چون اين شهر توانست به رتبه چهارم شهرهاي آلرژي‌زا تنزل پيدا کند. در شهر ديتون که محل تولد اوليور و ويلبرت رايت - مخترعان هواپيما – است، گرده‌هاي عامل آلرژي صبح‌ها به پرواز درمي‌آيند و بين ساعات 10 صبح تا چهار بعدازظهر به قدري زياد مي‌شوند که بايد در خانه ماند.


5 شهر برمينگهام، ايالت آلاباما

بزرگترين شهر ايالت آلاباما بدترين شهر براي مبتلايان به آلرژي‌هاي فصلي است. برمينگهام که قطب صنعت راه آهن ايالات متحده آمريکا است در دره‌اي واقع شده که سرشار از حيات بوده وحش و تنوع گياهي منحصر به فردي دارد. به اين علت گرده‌هاي آلرژي‌زا از هر طرف مي‌توانند به شهر حمله کرده و مشکلاتي براي کودکان و بزرگسالان ايجاد کنند.


6 شهر چاتانوگا، ايالت تنسي

چاتانوگا، يکي از مهم‌ترين شهر‌هاي ايالت تنسي که به دليل مجاورت با کوه‌هاي زيبا شهرت دارد امسال در فهرست شهرهاي آلرژي‌زا قرار گرفته است. در اين شهر و شهر‌هاي ديگر مردم براي جلوگيري از شدت يافتن آلرژي‌هاي فصلي از صافي‌هاي ويژه گرده‌ها استفاده مي‌کنند تا بتوانند با آنها مقابله کنند.


7 شهر جکسون، ايالت مي‌سي‌سي‌پي

اين شهر که سال گذشته در رده هشتم قرار داشت امسال يک پله رشد داشته و مقام هفتم فهرست شهرهاي آلرژي‌زا را کسب کرده است. در شهر جکسون پارک (ناچز تريس) با هزاران اصله درخت، گياهان و... قرار دارد که عامل ايجاد آلرژي‌هاي شديد است.


8 شهر شارلوت، ايالت کاريلوناي شمالي

شهر شارلوت به بولوارهاي پر درخت و زيبايش معروف است. بسياري از ساکنين اين شهر در شروع فصل آلرژي به تب يونجه مبتلا مي‌شوند. گرده‌ها در انتهاي فصل زمستان، ابتداي بهار و تابستان در شهر پراکنده مي‌شوند.


9 شهر نشويل، ايالت تنسي

نشويل دوباره مقام آلرژي‌زاترين شهر را به خود اختصاص داد. در غرب شهر تنسي کوه‌هاي زيبا و دلفريبي وجود دارند که پر از گياهان مختلف هستند که گرده‌هاي آنها آلرژي‌زا است. ساکنين اين شهر سالانه 7 ميليون دلار هزينه درمان آلرژي مي‌کنند.