کودکاني که با ديدن گربه عطسه مي‌کنند، احتمالا مبتلا به آسم هستند

نتايج مطالعات اخير نشان مي‌دهد؛ كودكاني که با ديدن گربه حساس بوده و با ديدن اين حيوان عطسه مي‌کنند به نظر مي رسد که در حال افزايش احتمال ابتلا به يک نوع آسم يا تب يونجه قرار دارند.

به گزارش سرويس بهداشت ودرمان خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) واحد علوم پزشکي ايران، در ميان يک گروه از كودكان 11 ساله‌اي که علائم آلرژي را نسبت به ديدن گربه نشان مي دادند، يک پنجم آنها يعني حدود 20 درصد علائم آسم را نشان دادند و 47 درصد آنها علائم تب يونجه را به طور ميانگين در 9 سال بعد نشان دادند.


دکتر « شيفر » از دانشگاه لوبک آلمان و همکارانش به بررسي وجود آسم و تب يونجه در هزار و 207 نفر که بيشتر شامل دانش آموزان مدرسه‌اي بودند، پرداختند که در آن آلرژي‌هايي چون دانه‌هاي گرده درختان و گياهان و علف‌ها، گرد و خاک، کپک قارچي و نهايتا گربه نيز تحت بررسي قرار گرفتند.

از ميان همه انواع آلرژي‌هاي بالا، تنها گربه باعث ايجاد تغيير فاحشي در افزايش ريسک ابتلا به آسم ايجاد مي‌کرد.


ميزان افزايش تب يونجه به طور کلي به حساسيت نسبت به هر نوع آلرژن بستگي داشت که در اين ميان فقط گربه و دانه‌هاي گرده گياهي باعث ايجاد تغييرات فاحشي در ميزان ابتلا به اين بيماري مي‌شد.

در ميان كودكاني که نسبت به آلرژن‌هاي گربه و دانه‌هاي گرده گياهي پاسخ مثبت دادند، تب يونجه در حدود 47 درصد موارد در 9 سال آينده رويت شد.


دکتر شيفر گفت: نتيجه اين تحقيقات حاكيست که حساسيت‌هاي دوران کودکي به گربه و دانه‌هاي گرده گياهي مي تواند باعث پيش‌بيني وجود بيماري‌هايي نظير آسم و تب يونجه در آينده شود.