تنفس سریع عبارت است از تنفس با سرعت زیاد به آن حد که میزان دی اکسیدکربن موجود در خون کاهش یابد و نتیجتاً تعادل شیمیایی خون موقتاً به هم بخورد. علائم ممکن است طوری باشند که احساس کنید دچار حمله قلبی شده اید.

●علائم شایع

▪تنفس سریع

▪کرختی و مور مور شدن در اطراف دهان و نیز دست ها و پاها

▪ضعف و از حال رفتن

▪گرفتگی یا انقباضات عضلانی در دست ها و پاها

▪گهگاه غش کردن

زدرد قفسه سینه

▪منگی یا احساس سبکی در سر

●علل

▪تغییر در نسبت طبیعی اسید به سایر عناصر موجود در خون که در اثر دفع تنفسی زیادتر از حد طبیعی دی اکسیدکربن ایجاد می شود. این مشکل معمولاً در اثر تنفس سریع ناشی از اضطراب زیاد به وجود می آید.ندرتاً تنفس سریع ممکن است همراه با تب ، بیماری های قلب و ریه یا آسیب شدید به وجود آید.

●عوامل تشدید کننده بیماری

▪تعارضات احساس زمینه ساز (ترس و خوبی ها)

▪استرس

▪احساس گناه

▪خستگی یا کار زیاد

▪بیماری

▪مصرف دخانیات

▪نوشیدن الکل

●پیشگیری

▪از موقعیت هایی که باعث اضطراب می شوند پرهیز کنید.

▪استرس زندگی تان را کاهش دهید. (روش های آرام سازی ، مراقبه و غیره را فرا گیرید)

●عواقب مورد انتظار

علایم ممکن است ترسناک به نظر آیند، اما معمولاً تنها چند دقیقه طول می کشند و آسیب جسمانی به بار نمی آورند. (اگرچه در بعضی از موارد علائم ممکن است ساعت ها طول بکشند)

در صورتی که تنفس سریع زیاد رخ دهد و علت آن اضطراب باشد، امکان دارد روان درمانی یا مشاوره توصیه شود.

●عوارض احتمالی

تنفس سریع ندرتاً با یک بیماری جسمانی جدی مرتبط است ، اما ممکن است علامتی از اختلال هراس ، ترس بسیار زیاد و بدون دلیل در محل جمع شدن تعداد نسبتاً زیادی از افراد یا سایر فوبی ها باشد.

●درمان

▪اصول کلی

در صورت بروز تنفس سریع ، به کارگیری دستورات زیر باعث افزایش دی اکسیدکربن خون و رفع علائم می شود: دهان و بینی خود را کاملاً با یک کیسه کاغذی بپوشانید، سپس به آهستگی درون کیسه تنفس کنید و از همان هوای کیسه استنشاق کنید. هوای موجود در کیسه دی اکسیدکربن بیشتری نسبت به هوای آزاد دارد.حدود ۳-۱ دقیقه این کار را ادامه دهید.کیسه را کنار بگذارید و برای چندین دقیقه به طور طبیعی تنفس کنید (یک تنفس هر ۶ ثانیه) در صورت لزوم ، این کار را تکرار کنید تا علائم کم یا ناپدید شوند.در صورت بازگشت علائم ، این کار را هر چند بار که لازم است انجام دهید. (شاید مایل باشید که یک کیسه پلاستیک را همیشه به همراه داشته باشید تا بتوانید پیشگیری لازم را به عمل آورید)

▪ دخانیات مصرف نکنید. نیکوتین یک ماده محرک است.

●داروها

معمولاً دارویی برای این اختلال ضرورت ندارد.

●فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری

پس از درمان ، کارهای روزمره خود را هرچه زودتر از سر گیرید. ورزش به کم کردن اضطراب کمک می کند و وقتی که ورزش می کنید تندتر نفس کشیدن طبیعی است و اشکالی ندارد.

●رژیم غذایی

مصرف کافئین (قهوه ، چای ، نوشابه و شکلات ) را کم کنید. این یک ماده محرک است و ممکن است باعث آغاز تنفس سریع شود.

●در چه شرایطی باید به پزشک مراجعه نمود؟

اگر شما یا یکی از اعضای خانواده تان علائم تنفس سریع را دارید که با خوددرمانی بهتر نشده اند و اگر علائم زیر به هنگام حمله تنفس سریع رخ دهند:

▪غش کردن

▪نامنظمی ضربان قلب

▪تب ناگهانی