تنظيم خانواده براي بيماري تنگي عروق ريوي

ايرنا- يك متخصص بيماري‌هاي قلبي - عروقي گفت: مصرف قرص‌هاي ضد حاملگي احتمال لخته شدن خون را در عروق ريوي و مغزي در زنان مبتلا به بيماري تنگي عروق ريوي افزايش مي‌دهد.

دكتر " محسن قطبي در گفت و گو با خبرنگار ايرناافزود: به همين دليل مصرف قرص‌هاي ضد حاملگي در زنان مبتلا به بيماري تنگي عروق ريوي كه بهتر است از حاملگي خود جلوگيري كنند، توصيه نمي‌شود.
وي اظهار داشت: همچنين، از دستگاه‌هاي داخلي رحيمي نيز، براي جلوگيري از بارداري در بيماران مبتلا به تنگي عروق ريوي نبايد استفاده شود به دليل اين كه خطر عفونت و حتي حاملگي در صورت استفاده از آن‌ها وجود دارد.

قطبي اضافه كرد: همچنين، مصرف داروهاي ضد انعقادي خوراكي نيز به اين علت كه با عبور از جفت، جنين را در معرض خونريزي داخل جمجمه‌اي به هنگام زايمان قرار مي‌دهد، در طي مدت بارداري ممنوع است.

اين متخصص بيماري‌هاي قلب و عروق اظهار داشت: اما در صورت حاملگي زنان مبتلا به بيماري تنگي عروق ريوي، مهم‌ترين مسئله درجهت حفظ جان آن‌ها، كنترل آنان به هنگام حاملگي و زايمان است.

قطبي، با اشاره به مهم‌ترين راههاي حفظ جان بيماران مبتلا به تنگي عروق ريوي در هنگام زايمان گفت: زايمان طبيعي، تجويز ممتد اكسيژن و استفاده نكردن از بيهوش‌كننده هاي استنشاقي در هنگام زايمان مي‌تواند نقش موثري در جهت حفظ جان اين بيماران داشته باشد.

وي افزود: البته با توجه به شدت بيماري در زنان باردار و براي حفظ جان مادر، در مواردي توصيه به سقط درماني مي‌شود.

اين متخصص،بااشاره به راههاي پيشگيري و درمان اين بيماري اظهار داشت:
علت بالا بودن فشار خون شريان ريوي در زنان جوان مشخص نيست و به همين دليل اقدام قطعي براي پيشگيري از بروز اين عارضه شناخته نشده و درمان آن نيز پيچيده است.