توصيه هاي بهداشتي

يك فوق تخصص آسم و آلرژي با اشاره به شيوع 35 درصدي آسم در تهران، گفت: كاهش يا افزايش شيوع آسم در آينده به سياست‌گذاري‌هاي مسئولان وابسته است

دكتر مسعود موحدي، عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران و رئيس كميته كشوري آسم و آلرژي در گفت‌وگو با ايسنا گفت: ميانه شيوع آسم در كشور حدود 10 درصد است در جمعيت روستايي شيوع 5 درصدي را شاهد هستيم و در تهران شيوع آسم به 35 درصد هم مي رسد.
وي كاهش يا افزايش شيوع آسم در آينده را به سياست گذاري هاي مسئولان بستگي دارد، افزود: مي توان از مردم با آموزش صحيح و اصولي در كاهش آلاينده ها و آلرژن هاي فضاي بسته كمك گرفت.

اين فوق تخصص آسم و آلرژي ژنتيك را مهمترين عامل زمينه ساز آسم در كودكان دانست و افزود: بيش از 66 درصد علل ايجاد آسم در كودكان زمينه‌هاي ارثي و ژنتيك است. به نحوي كه در دوقلوهاي همسان اگر يكي از آنها دچار آسم شود به احتمال 66 درصد آن قُل ديگر نيز دچار آسم مي شود.

وي ضمن تأكيد بر زمينه‌هاي ارثي، عوامل محيطي را نيز جز علل مؤثر ايجاد آسم دانست و گفت: مهمترين عوامل محيطي ايجاد كننده آسم كودكان مواد حساسيت زا (آلرژن ها)و آلاينده‌ها هستند.

وي آلرژن‌ها را به دو دسته در فضاي بسته و فضاي باز تقسيم كرد و در خصوص آلرژن‌هاي فضاي بسته توضيح داد: حيوانات دست آموز مانند پرندگان، گربه، سگ و اسباب بازي هاي پرز دار كه سبب لانه كردن حشرات و بندپايان درميان پرز آن ها مي شود باعث ايجاد آلرژي مي شوند.

اين فوق تخص آسم و آلرژي دود سيگار را شايع ترين آلاينده فضاي بسته معرفي كرد و گفت: تحقيقات نشان داده اگر پدر و مادري استعمال كننده سيگار باشند كودكشان 5/2 درصد بيشتر از هم سالانش در معرض ابتلا به آسم قرار دارد.

دكتر موحدي كپك، قارچ و سوسك ها را از ديگر آلرژن هاي فضاي بسته دانست و گفت: بر اساس مطالعات در ازاي هر يك سوسك كه درخانه ديده مي شود 800 سوسك در آن خانه زندگي مي كنند؛ سوسك ها بعد از كشته شدن و زماني كه بدنشان به صورت پودر در مي آيد آلرژن هايي را در محيط پراكنده مي كنند.

استفاده از بخور در زمستان ممنوع!


وي در ادامه با رد باور غلط مردم مبني بر استفاده از دستگاه بخور براي جلوگيري از سرماخوردگي اظهار داشت: استفاده از دستگاه بخور باعث مي شود رطوبت محل زندگي به درصد قابل توجهي افزايش يابد و از اين طريق به رشد قارچ ها و كپك ها در محيط خانه كمك كند كه اين امر در فضاهاي بسته و آپارتمان هايي كه آشپزخانه آن ها اوپن است و بخارات طبخ مواد غذايي نيز وارد محيط منزل مي شود تشديد مي گردد.

رئيس كميته كشوري آسم و آلرژي شومينه را بدترين وسيله گرمازا دانست چرا كه رطوبت و گرما را به نحوي در فضا پخش مي كند كه شرايط را براي رشد آلرژن ها فراهم مي گرداند.

وي دود ناشي از طبخ مواد غذايي و يا وسايل گرمازا در فصل زمستان و دود ناشي از سرد كردن محيط در تابستان را از عوامل ايجاد كننده آسم در فضاي بسته دانست.

اين فوق تخصص آسم و آلرژي دود ناشي از اگزوز ماشين ها و كارخانجات و همچنين ذرات معلق از جمله تركيبات گوگرد، نتيروژن، co2 ازون و سرب را از مهم ترين آلاينده هاي فضاي باز دانست.

اين عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران مواد غذايي را از آلرژن هاي مهم آسم كودكان خواند و گفت: حجم بالاي افزودني هاي غذايي مواد خوراكي نامرغوب و تنقلات همچون پفك، چيپس و نوشابه زمينه بروز آسم در كودكان را فراهم مي كند.

وي عوامل شغلي را يكي از فاكتورهاي مهم ايجاد آسم در بزرگسالان دانست و افزود: اعضاي خانواده والديني كه مشاغل خاصي دارند و سبب پخش آلاينده ها در محيط خانه مي شوند و يا افرادي كه از خانه به عنوان محيط كار استفاده مي كنند پيشتر در معرض آسم قرار دارند.

استفاده از ماسك به شرطها و شروطها!


دكتر موحدي درخصوص استفاده از ماسك براي جلوگيري از ورود آلاينده ها به بدن گفت: ماسك اگر به طور كامل دهان و بيني را بپوشاند به طوري كه آلاينده ها و ذرات معلق وارد دستگاه تنفسي نشوند كمك كننده است اما بايد از ماسك هاي فيلتر دار استفاده كرد و لازم است ماسك بيش از يك ساعت بر روي صورت نماند چرا كه ذرات و ميكروب هاي مانده بر روي ماسك مي توانند سبب بيماري شوند.

اين فوق تخصص آسم و آلرژي در ادامه صحبت هاي خود به والدين توصيه كرد در درمان آسم ابتدا به حذف آلرژن ها مبادرت ورزند و افزود: حذف آلاينده‌ها و آلرژن‌ها اولين ركن درمان است؛ خانواده‌ها بايد بسته به نوع و شدت بيماري در معرض آموزش هايي خاص در مورد چگونگي استفاده از دارو و نحوه حذف آلرژن ها قرار گيرند.