نايب رييس كميسيون بهداشت مجلس:
گنجاندن ايدز و هپاتيت در شمار آزمايش‌هاي پيش از ازدواج، به پيشگيري از شيوع اين بيماري‌ها و تحكيم خانواده كمك مي‌كند

عضو هيات رييسه كميسيون بهداشت و درمان مجلس شوراي اسلامي افزايش شمار آزمايش‌هاي اجباري پيش از ازدواج را مثبت ارزيابي و اظهار كرد: انجام آزمايش بيماري‌هاي نظير ايدز و هپاتيت كه افراد از بيان آنها ممانعت مي‌كنند، هم به پيشگيري از شيوع اين بيماري‌ها كمك مي‌كند و هم سبب تدوام بنيان خانواده مي‌شود.

دكتر انوشيروان محسني بندپي در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) در آستانه هفته ازدواج درباره افزايش شمار آزمايش‌هاي اجباري پيش از ازدواج مانند آزمايش‌ بيماري‌هايي نظير ايدز و هپاتيت تصريح كرد: اين كار بسيار مطلوب است چرا كه متاسفانه در حال حاضر اين بيماري‌ها در حال افزايش است و برخي از حاملان، خودپوشاني در گفتن اين بيماري‌ها دارند، لذا انجام اين آزمايش‌ها پيش از ازدواج هم جنبه پيشگيري دارد و هم طرفين از ايمن بودن همديگر اطلاع كامل پيدا مي‌كنند.

به گفته نماينده نوشهر و چالوس در خانه ملت، بنابراين انجام آزمايش‌هاي ايدز و هپاتيت پيش از ازدواج هم به ارتقاي دانش آحاد جامعه كمك مي‌كند و هم اين‌كه طرفين با يك اطمينان خاطر و آسودگي و اعتماد بيشتري به زندگي دائمي خود تن مي‌دهند كه اين امر مي‌تواند در تداوم و تقويت بنيان خانواده نقش اساسي داشته باشد، ضمن اين‌كه انجام اين آزمايش‌ها نشان مي‌دهد هر دو اين‌ها در مدتي كه ازدواج نكرده بودند در مرحله امن و پاك و عاري از ناهنجاري‌هاي اخلاقي زندگي كردند.

وي درباره نقش آموزش‌هاي پيش‌ از ازدواج در زندگي زناشويي جوانان گفت: آموزش را موقعي تاثيرگذار مي‌دانيم كه منجر به تغيير رفتار در افراد شود، لذا بعيد مي‌دانيم كسي آن‌قدر توانمند باشد كه بتواند با يك يا دو ساعت آموزش تغيير رفتار را در افراد ايجاد كند.

نايب رييس كميسيون بهداشت آموزش‌ها‌ي پيش از ازدواج را براي خالي نبودن عريضه و رفع مسووليت و رفع تكليف دانست و تاكيد كرد: اين در حاليست كه جوانان با ازدواج گام به عرصه‌ و كاري مي‌گذارند كه اهميت و حساسيت و نقشش در تداوم زندگي و هم‌چنين نفعي كه آنها مي‌خواهند به وجود آورند خيلي مهم‌تر از آن است كه بتوانيم با يك ساعت آموزش آنها را در اين مسير قرار دهيم و ارتقا دانش و آگاهي آنها را داشته باشيم.

محسني بندپي اشتغال، علاقمندي جوانان براي ادامه تحصيل و ترس از هزينه‌هاي زندگي را مهم‌ترين عوامل بالا رفتن سن ازدواج در كشور دانست و تصريح كرد: به لحاظ اهميت عوامل مذكور در يك سطح قرار دارند، پس از عامل اشتغال، افزايش دانش آحاد جامعه يا ادامه تحصيل است. در حال حاضر ديگر كسي چه خانم و چه آقا به ليسانس اكتفا نمي‌كند و به دنبال مقاطع كارشناسي ارشد است.

وي هم‌چنين خاطرنشان كرد: متاسفانه زندگي حالت صنعتي به خود گرفته و آدم‌ها فكر مي‌كنند با تن دادن به ازدواج مشكلاتي به لحاظ هزينه‌هاي زندگي به آنها تحميل مي‌شود كه اين هم مزيد بر علت است كه سن ازدواج افزايش يابد، ديگر اين‌كه جوانان به لحاظ روحي و رواني نسبت به انتخاب فرد مورد علاقه خود حساس شده‌اند و همين امر باعث مي‌شود كه جوانان خيلي دير فرد مورد علاقه خود را انتخاب كنند يا بعضا هم سن ازدواج مي‌گذرد و آنها از اشتياق و انگيزه اوليه خارج مي‌شود.

نايب رييس كميسيون بهداشت در خاتمه گفت: دو فاكتور اول را مهم‌ترين دلايل بالا رفتن سن ازدواج مي‌دانم و معتقدم كه اگر مشكل اشتغال برطرف شود خودبه خود مسايل بعدي قابل حل و رفع است