جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 3 از 3 مجموع

موضوع: مفید نبودن انجام آزمایش ایدز قبل از ازدواج

 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض مفید نبودن انجام آزمایش ایدز قبل از ازدواج

  معاون دانشکده پزشکي تهران:
  اجباري شدن آزمايش ايدز براي ازدواج ضروري نيست


  ازدواج تحول عميقي در زندگي هر فرد است که در آن شناخت و اشتراکات اجتماعي، فرهنگي، ديني و سياسي مهمترين اصول مي باشد و در عين حال آگاهي از ميزان سلامت زوجين نيز جايگاه ويژه اي دارد اما بر اجباري شدن آزمايشات hiv مثبت در اين امر توصيه نمي شود.

  دکتر حميد عمادي کوچک، معاون آموزشي دانشکده پزشکي دانشگاه تهران در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ايسنا - واحد علوم پزشکي ايران، با بيان اين مطلب، گفت: انجام اين آزمايش اگر به صورت داوطلبانه و قبل از ازدواج صورت گيرد بهتر است تا زوجين با رضايت و تفاهم کامل براي انجام اين تست اقدام كنند زيرا با اجباري شدن آن بسياري از راه هاي نادرست تقلب و دخالت در نتيجه آزمايش و واکنش‌هايي از اين قبيل را به دنبال خواهد داشت.

  وي تصريح کرد: انجام تست اعتياد خود نمونه اي از اين آزمايشات اجباري است که در آن افراد زيادي با انجام روش‌هاي غيراخلاقي و تقلب درنتيجه آزمايش تغييراتي ايجاد کردند و با شروع زندگي مشترک و پس از چند سال اعتياد آنها آشکار گرديد.

  اين متخصص بيماريهاي عفوني با تاکيد بر اينکه بيماري ايدز تنها 3 هفته تا 3 ماه پس از ورود ويروس به بدن با انجام آزمايش ساده و معمولي خون تشخيص داده مي‌شود، افزود: بهتر است اين آزمايش قبل از ازدواج براي اطمينان از سلامتي و به صورت داوطلبانه انجام گيرد، در ازدواج نيز با افزايش آگاهي و شناخت افراد يا انجام آزمايش با رضايت طرفين مي توان از وجود اين بيماري در فرد آگاه شد کما اينکه اگر فردي قبل از ازدواج رفتارهاي پرخطر چون استفاده از سرنگ مشترک در تزريق يا داشتن شريک جنسي متعدد باشد، ممکن است به بيماريهاي عفوني مانند هپاتيت مبتلا شده باشد و درصد بسيار کمي از افراد بر اثر نيش پشه يا رعايت نکردن نکات بهداشتي در دندانپزشکي به اين قبيل بيماريها مبتلا مي شوند. بنابراين داشتن آگاهي و کسب دانش در اين زمينه براي همه ضروري بوده و در به کار گيري آن در امر ازدواج امري مهم تر تلقي مي شود.
  آخرین ویرایش توسط دکتر نادر در تاریخ 07-Jun-2010 انجام شده است
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض آزمايشhiv درجمعيت عمومي نتيجه‌اي جز اتلاف منابع وشكست پيشگيري ندارد

  باانتقاد ازپيشنهاد اجباري شدن آزمايش ايدز قبل ازازدواج
  رييس اداره ايدزوزارت بهداشت:
  آزمايشhiv درجمعيت عمومي نتيجه‌اي جز اتلاف منابع وشكست پيشگيري ندارد


  رييس اداره ايدز وزارت بهداشت با اشاره به برخي پيشنهادها مبني بر اجباري شدن آزمايش ايدز پيش از ازدواج، تاكيد كرد: با توجه به وجود فاصله زماني بين ابتلا تا مثبت شدن نتيجه آزمايش (مرحله پنجره)، احتمال دريافت نتيجه منفي كاذب وجود دارد.

  دكتر عباس صداقت در گفت‌وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، تفسير آزمايش hiv را مشروط به درك كامل از رفتارها و وضعيت باليني بيمار دانست و خاطرنشان كرد: بر اين اساس، انجام آزمايش ايدز به طور اجباري به افراد جامعه توصيه نمي‌شود.

  وي تصريح كرد: از يك سو آزمايش ايدز بايد از طريق پزشك يا مشاور مجرب تفسير شود و از سوي ديگر انجام تست همراه با ارائه مشاوره و بررسي وضعيت باليني فرد صورت گيرد.

  رييس اداره ايدز وزارت بهداشت با تاكيد بر اين كه آلوده بودن به ويروس ايدز به معناي امكان نداشتن ازدواج نيست، خاطرنشان كرد: در حال حاضر بسياري از افراد مبتلا در كنار همسران خود بدون وجود مشكلي و با استفاده از روش‌هاي پيشگيري از انتقال آلودگي زندگي مي‌كنند.

  صداقت با بيان اين كه بيمار ايدز در جمعيت معتادان تزريقي كشور در مرحله همه‌گيري متمركز قرار دارد، تصريح كرد: بنابراين بيشترين فعاليت‌هاي مراقبتي بيماري ايدز در اين دسته از افراد انجام مي‌شود.

  وي اظهار كرد: به طور قطع صرف منابع مالي، انساني و تجهيزاتي براي انجام آزمايش در جمعيت عمومي كه ميزان شيوع در آن بسيار كم است منجر به كاهش بازده برنامه‌ها در گروه پرخطر اصلي شده و نتيجه‌اي جز اتلاف منابع و شكست پيشگيري نخواهد داشت.

  رييس اداره ايدز وزارت بهداشت با اشاره به وجود 74 مركز مشاوره بيماري‌هاي رفتاري اذعان كرد: در حال حاضر امكان انجام مشاوره، ارزيابي خطر و آزمايش داوطلبانه hiv براي تمام افرادي كه احساس خطر مي‌كنند در اين مراكز وجود دارد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #3
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  رييس سازمان انتقال خون:
  تست اجباري ايدز قبل از ازدواج نتيجه‌اي همچون آزمايش اعتياد را خواهد داشت


  رييس سازمان انتقال خون اعلام كرد: آزمايش اجباري ايدز قبل از ازدواج منطقي نبوده و انجام آن نيز هيچ ضرورتي ندارد زيرا راههاي پيشگيري از اين بيماري كاملا مشخص است.

  دكتر علي‌اكبر پورفتح‌الله در گفت‌وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران، با بيان اين كه نبايد ايدز را تبديل به يك تابو و جريان وحشت‌آور كنيم، اظهارداشت: در هر جامعه‌اي كه نسبت به بيماران مبتلا به ايدز تبعيض قائل شوند اين بيماري بيشتر مخفي مي‌ماند و چرخه اطلاع‌رساني به صورت شفاف صورت نخواهد گرفت.

  وي با بيان اين كه آزمايش ايدز قبل از ازدواج اعتباري ندارد، خاطرنشان كرد: افرادي كه متعاقب بيماري پاسخ ايمني مناسبي دريافت نمي‌كنند و يا بيماري در مرحله كمون آزمايشگاهي يا پنچره قرار دارد قابل تشخيص نخواهد بود بنابراين اين آزمايشات جواب نمي دهد.

  وي همچنين گفت: اگر اين آزمايش قبل از ازدواج اجباري شود راههاي مقابله با آن پيدا مي‌شود به عنوان مثال فرد مي‌تواند نمونه را عوض كرده و با نمونه جايگزين آزمايش منفي را دريافت مي‌كند و نتيجه‌اي همانند آزمايش اعتياد قبل از ازادواج كه فرد با تغيير رفتار قبل از آزمايش و جابجايي نمونه‌ها جواب منفي دريافت مي‌كرد خواهد داشت.

  رييس سازمان انتقال خون، آموزش راههاي جلوگيري از بيماري ايدز را روش مناسب تري دانست و اذعان كرد: اگر جامعه را آموزش داده و ايدز را مانند هر بيماري ديگري تلقي كنيم اين مشكل تا حدي بر طرف خواهد شد و نيازي به انجام چنين حركاتي نخواهد بود.

  دكتر پورفتح‌الله افزود: اگر آزمايش ايدز به صورت رايگان و با اين اطمينان كه اطلاعات كاملا محرمانه باقي خواهد ماند صورت بگيرد قطعا تبعات كمتري نسبت به آزمايش اجباري قبل از ازدواج به همراه خواهد داشت و لذا با انجام اين روش بين اين بيماران و ساير افراد براي ازدواج تبعيض قائل مي‌شويم.

  به اعتقاد وي، با اطلاع‌رساني به اين افراد مي‌توان در مورد ازدواج آنها و نحوه برقراري ارتباط با همسر و منتقل نكردن بيماري ضمن رعايت نكات بهداشتي اقدامات مؤثري براي اين افراد انجام داد.

  دكتر پورفتح الله با اشاره به بيماران مبتلا به ايدز كه خواستار داشتن فرزند هستند، گفت: اين افراد با روش‌هايي مثل ivf لقاح در لوله آزمايش بدون ايجاد هرگونه مشكل و خطر انتقال بيماري مي‌توانند صاحب فرزند شوند.

  رييس سازمان انتقال خون فعاليت سازمان را در رابطه با عفونتهاي قابل انتقال از طريق خون عنوان و بيان كرد: بحث پيشگيري از بيماري ايدز در كميته‌ كشوري ايدز و ساير ارگانهاي مربوطه به اشكال گوناگون در حال انجام است.

  وي در پايان اقدامات وزارت بهداشت و ساير ارگانهاي مسؤول را در مورد پيشگيري آموزشي و حمايت از اين بيماران را نويد بخش موفقيت در كنترل اين بيماري دانست.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت