پژوهشگر و عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی گفت: مشاوره قبل از ازدواج که همراه با آزمون های مخصوص تشخیص اختلالات جنسی باشد بیشترین تاثیر را در تشخیص و درمان این اختلالات و در نتیجه رفع مشکلات زناشویی دارد.

دکتر” محمود گلزاری” در چهارمین کنگره خانواده و سلامت جنسی گفت: بسیاری از مشکلات زن و شوهرهای جوان ناشی از مشکلات جنسی است که نیازمند بررسی های روان شناسی است و باید به این سمت پیش رفت که هیچ ازدواجی بدون مشاوره با یک روان شناس خبره و متخصص انجام نگیرد.
وی افزود: با توجه به محدودیت های اخلاقی ، اجتماعی و شرعی که در خصوص ارتباط آزاد بین زن و مرد قبل از ازدواج وجود دارد، امکان تشخیص اختلالات جنسی تا قبل از ازدواج وجود ندارد، به همین منظور باید با استفاده از آزمون ها و مصاحبه های تخصصی و علمی که توسط متخصصانی که به همین منظور آموزش دیده اند، انجام می شود،‌ از روی برخی از علایم و نشانه ها به وجود اختلالات جنسی پی برد.
گلزاری با تاکید بر اینکه به همین منظور باید دوره های تخصصی خاصی برای روان شناسی در این حوزه تدوین شود گفت: با تدوین یک برنامه دقیق آموزشی از مرحله انتخاب همسر تا مشاوره های بعد از ازدواج که با کمک افراد متخصص آموزش دیده، انجام می شود، مشاوره های لازم و کلیدی به مردم ارایه می گردد.
این روانشناس گفت: با توجه به اینکه بخشی از مشکلات بعد از ازدواج ناشی از عدم آگاهی زوجین است باید آموزش های لازم بعد از ازدواج نیز به همسران داده شود، در عین حال گاهی مشکل تنها با آموزش حل نمی شود و لازم است در کنار آموزش ، مشکل و یا اختلال جنسی تحت درمان قرار گیرد.
پژوهشگر و عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی یادآور شد: امروزه تغییراتی در نحوه آشنایی دختران و پسران ایجاد شده که مجموع این تغییرات از جمله افزایش ارتباط قبل از ازدواج در ۲۵ سال اخیر، تغییر روابط از سطح عاطفی به جنسی، ارتباط هم زمان با چند نفر، همجنس گرایی و ارتباط جنسی از طریق اینترنت ، بسیار نگران کننده است.
گلزاری با اشاره به افزایش میزان طلاق در زوج های جوان گفت: در برخی از مناطق تهران میزان طلاق ۳۳ درصد است و در برخی مناطق دیگر همچون رباط کریم و شهریار میزان طلاق به ۳۴ درصد می رسد.
وی افزود: بر اساس بررسی های انجام شده بیشتر طلاق ها در کمتر از ۵ سال بعد از ازدواج اتفاق می افتد و از طرف دیگر تعداد مطلقه های جوان که بین ۲۰ تا ۲۴ سال دارند نیز زیاد شده است.
این پژوهشگر یادآور شد: گاهی ادامه اختلافات خانوادگی و پرهیز از طلاق به دلیل مسایل اجتماعی و یا سنتی ، منجر به تداوم آشفتگی های خانوادگی می شود که همین عامل بیشترین اثر منفی را بر سلامت فرزندان می گذارد.
گلزاری با اشاره به اینکه نتایج یک تحقیق نشان می دهد مشکلات سلامت روان در متاهل ها دو دو تا دو و نیم برابر مجردهاست، گفت: در عین حال بررسی ها نشان داده است در برخی مناطق همچون یزد، سمنان و چهار محال بختیاری هر چند کمترین میزان طلاق را دارند ، اما آشفتگی روانی بیشتری را تحمل می کنند.
وی افزود: این مناطق که دارای آمار پایین طلاق هستند، نشانگر نبود مشکلات در آنها نیست بلکه بررسی و تحقیق در آنها نشان داده آشفتگی روانی در متاهلان این مناطق ۳ تا ۴ برابر افراد مجرد است.
گلزاری تصریح کرد: با برنامه ریزی دقیق آموزشی به همسران در مرحله انتخاب همسر و در مرحله دوم آموزش مداوم همسران و در نهایت تاکید بر انجام مشاوره های خانوادگی در مواقع ضروری می توان شرایط تحکیم ازدواج ها و ثبات خانواده را فراهم کرد.
این پژوهشگر با اشاره به اینکه هم اکنون در مرحله انتخاب همسر یک سرگردانی در تشخیص ملاک های انتخاب وجود دارد، گفت: یک بررسی علمی که در بین دانشجویان مختلف رشته های مهندسی، پزشکی و علوم انسانی صورت گرفته نشان می دهد این افراد در انتخاب ملاک های تعیین همسر دچار ناآگاهی هستند و جهل آنها در حد افراد غیر تحصیلکرده و افراد عادی جامعه است.
وی گفت: بخش عمده ای از افراد متاهل گرفتار نوعی مشکلات جنسی هستند که پبامدهای نارضایتی های جنسی خود را به صورت خیانت در همسران، بد خلقی ها، انحرافات جنسی و افزایش شمار طلاق ها نشان می دهد.
عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی با تاکید بر نقش مشاوره قبل از ازدواج در پیشگیری از بسیاری از اختلالات جنسی اظهار داشت: هم اکنون در طلیعه قرن ۲۱ ، حتی در شهری همچون تهران بسیاری از مردم به نقش مهم مشاوره آگاهی ندارند و برای حل مسایل و مشکلات خود به روان شناسان مراجعه نمی کنند.