جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 4 از 4 مجموع

موضوع: آزمایش اعتیاد(اخبار)

 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض آزمایش اعتیاد(اخبار)

  آنچه درباره آزمايش اعتياد نمي‌دانستيد

  آزمايش‌هاي تشخيص اعتياد در گفتگو با دکتر پونه کيمياقلم، روانپزشک و درمانگر اعتياد - دکتر مجيد سلطاني

  آشايد اگر از آزمايش‌هاي اعتياد با شما صحبت کنيم و شما هم آدم سالمي باشيد که حتي يکبار نيز سيگار را تجربه نکرده‌ باشيد، از ما دلگير شويد. اما اگر بدانيد که براي گرفتن سوء پيشينه، همه افراد بايد آزمايش اعتياد بدهند شما هم متقاعد خواهيد شد که داشتن اطلاعات از چنين آزمايش‌هايي واقعا کمک‌کننده است. به همين بهانه به سراغ دکتر پونه کيمياقلم، روانپزشک و درمانگر اعتياد رفتيم تا با اين آزمايش‌ها بيشتر آشنا شويم...


  سلامت : آزمايش‌هاي ترک اعتياد با چه هدفي انجام مي‌شوند؟
  آزمايش‌هاي ترک و بررسي وضعيت اعتياد، قادرند حضور ماده مصرفي و مورد نظر را در ترشحات بدن رد يابي کنند.


  هدف از انجام تست‌هاي آزمايشگاهي اعتياد از ديد درمانگر، کمک به پيگيري روند درمان بيماران است. اين تست‌ها براي آشکار ساختن دروغ مصرف کنندگان مواد مخدر تهيه نشده‌اند و کاربرد آنها در جهت مچ‌گيري، به هيچ‌وجه اخلاقي و مجاز نيست. تنها در صورتي که خود فرد داوطلب باشد، درمانگر مجاز به انجام اين آزمايش‌ها است. تست‌هاي مختلف شناسايي مواد در هر کشور، بسته به قوانين آن کشور کاربردهاي متفاوت دارد. براي مثال، انجام تست مورفين به هنگام ازدواج و در بعضي مشاغل، در کشور ما مجاز شمرده شده است. در حال حاضر با توجه به پيشرفت‌هاي زياد در علوم آزمايشگاهي، تست‌هاي مختلفي در آزمايشگاه‌ها موجود است. اين تست‌ها شامل تست مورفين، حشيش و محرک‌ها از جمله آمفتامين، شيشه، بنزوديازپين‌ها، متادون، کدئين و... است.
  سلامت : آيا جواب اين آزمايش‌ها صددرصد اعتياد فرد را نشان مي‌دهد؟
  نه! هيچ تست تشخيصي عاري از خطا نيست. به اين معني که مي‌تواند مواردي را به اشتباه مثبت تشخيص دهد و مواردي را نيز گزارش نکند. در مورد تست‌هاي مواد مخدر نيز چنين تداخلاتي وجود دارد. براي مثال، مصرف قرص ايبوبروفن مي‌تواند به غلط تست حشيش را مثبت کند يا مصرف آنتي‌بيوتيک‌هايي خاص (از جمله آموکسي‌سيلين) با تست هروئين و کوکايين تداخل دارد و يا مصرف ضددردها، آنتي‌هيستامين‌ها و آب‌نبات‌هاي سرد (قرص‌هاي مکيدني براي سرماخوردگي) مي‌تواند موجب مثبت شدن تست آمفتامين شود. ترکيبات بي‌حس‌کننده در دندانپزشکي (از جمله نواکائين) نيز در تست کوکائين مشکلاتي را ايجاد خواهد کرد.
  سلامت : سوالي که افراد هميشه مي‌پرسند اين است که اگر داروهاي ضد افسردگي مصرف کنيم، آيا جواب آزمايش اعتيادمان مثبت مي‌شود يا خير؟
  برخلاف عقايد رايج، مصرف داروهاي ضدافسردگي و ضداضطراب و خواب‌آورها، با وجود تشابه علايم ايجاد شده اصلاً با تست‌هاي تشخيصي مواد تداخلي ندارند و افراد بدون دغدغه و طبق تجويز پزشک مجاز به استفاده از اين دارو‌ها هستند.
  سلامت : درباره تداخلات دارويي هم بفرماييد؟
  تداخل مهمي که با تست مورفين وجود دارد، قرص‌ها و شربت‌هاي حاوي کدئين هستند که به مدت حداقل دو روز با تست غربالگري مورفين قابل رديابي هستند. البته پس از مثبت شدن تست مورفين، با تست‌هاي اختصاصي و تفکيکي به راحتي مي‌توانيد از نوع ماده مصرفي مطلع گرديد. توصيه مي‌شود که افراد انتخاب شده براي انجام تست، به منظور برطرف شدن هرگونه شبهه، حداقل دو روز قبل از انجام تست مخدر از مصرف هر نوع فرآورده کدئين‌دار خودداري کنند.
  سلامت : گفته‌ مي‌شود که مي‌توان به آزمايش‌هاي اعتياد کلک زد و آنها را برعکس نشان داد! نظر شما چيست؟
  متاسفانه براي پنهان کردن مصرف مواد و کسب نتيجه منفي در تست، راه‌هايي رايج شده و به کار مي‌رود. براي مثال، گاهي افراد دست به ترقيق نمونه مي‌زنند که به راحتي با بررسي کراتين و ميزان اسيديته ادرار قابل تشخيص است. به‌طور کلي بايد بگوييم که با انجام تست‌هاي معتبرتر که در بعضي مراکز اختصاصي انجام مي‌شود، اين شيوه‌ها نيز کمکي نخواهد کرد.
  سلامت : آيا مي‌توان سيگاري بودن افراد را هم با آزمايش سنجيد؟
  نيکوتين موجود در سيگار، مدتي پس از مصرف به مواد مختلفي تبديل مي‌شود. بعضي از اين مواد به مدت طولاني‌تري در بدن باقي مي‌مانند که از طريق ادرار نيز قابل رديابي هستند. بر اين اساس تست‌هاي ادراري ساده‌اي معرفي شده‌اند که دو تا چهار روز پس از مصرف سيگار قدرت رديابي متابوليت‌ها را دارند. استفاده از اين روش‌ها هنوز به طور کامل در کشور ما متداول نشده است.


  رديابي مواد مخدر در خون و ادرار


  راه‌هاي بررسي اين مواد از طريق ادرار، پلاسماي خون، بزاق و عرق است. در حال حاضر همه اين مواد در ادرار قابل رديابي هستند. بسته به ماده مصرفي مدت زمان پيگيري اين مواد متفاوت است. البته بايد بدانيم که اين زمان‌ها تقريبي مي‌باشند و در افراد مختلف با توجه به ويژگي‌هاي فردي مانند سن، ميزان متابوليسم، حجم توده بدني، تناوب مصرف و ميزان ماده مصرفي مي‌تواند کمي متغير باشد و در نظر گرفتن اين موضوع نکته مهمي است. مدت زمان رديابي اين مواد در خون و بزاق کمي کمتر است.


  در ابتدا از معرف‌هاي کاغذي ادرار استفاده مي‌شود که در صورت مثبت بودن، جهت تاييد تشخيص از روش‌هاي تخصصي‌تري همچون گاز کروماتوگرافي و اسپکترومتري و راديوايمونواسي استفاده مي‌شود. هر کدام از اين روش‌ها مزايا و معايب خاص خود را دارند اما معمولاً در بدو امر مورد استفاده قرار نمي‌گيرند.

  تا کی قابل رد یابی است


  حشيش : از 1 روز تا 4 هفته
  هروئين: 3 تا 4 روز
  کوکائين: 2 تا 4 روز
  متادون: 3 روز
  مورفين: 2 تا 3 روز
  pcp يا گرد فرشته : 3 تا 8 روز
  شيشه (آمفتامين) : 1 تا 3 روز
  الکل: 3 تا 5 روز
  بنزوديازپين‌ها (ديازپام، اگزازپام و...) : 3 روز تا 3 هفته

  به نقل از هفته نامه سلامت
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  با مثبت شدن آزمايش نمي‌توان بلافاصله انگ اعتياد به فرد زد  دبير انجمن آسيب‌شناسي ايران گفت: «با مثبت شدن آزمايش نمي‌توان بلافاصله انگ اعتياد به فرد زد زيرا عوامل متعددي از جمله مصرف برخي داروها مانند آسپيرين كدئين و استامينوفن كدئين مي‌تواند موجب نتيجه مثبت كاذب در آزمايش شود.»دكتر محمدرضا جلالي ندوشن كه به مناسبت برپايي «دهمين همايش سالانه آسيب‌شناسي ايران» كه اول تا سوم آبان ماه امسال در تهران برپا مي‌شود، سخن مي‌گفت، افزود: «هرچند مي‌توان با آزمايش‌هاي پيشرفته و تخصصي كدئين را از ساير مواد مخدر افتراق داد اما توصيه مي‌شود چند روز پيش از آزمايش پيش از ازدواج و حتي آزمايش‌هاي استخدامي كه به منظور سلامت فرد از نظر ابتلا به اعتياد از افراد دريافت مي‌شود از خوردن داروهاي مسكن از جمله آسپيرين كدئين و آستامينوفن كدئين خودداري شود.»

  آزمایش اعتیاد غیر قابل اعتماد
  http://www.iransalamat.com/index.php...=show&id=11711
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #3
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  تلاش بیهوده ای است؛ از تست مواد مخدر به هیچ وجه نمی شود فرار کرد/فایل صوتی
  http://www.khabaronline.ir/detail/21.../social-damage


  موادمخدر و آزمایشگاه
  موادمخدر و آزمایشگاه
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 4. #4
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  احتمال خطا درنتایج آزمایش‌های پیش از ازدواج اعتیاد

  نتایج آزمایش‌های اعتیاد در آزمایشگاه‌های موجود کشور قابل اعتماد نیست و درصد خطای در آن وجود دارد.

  لذا خانواده‌هایی که فرزندانشان را قبل از ازدواج برای تست اعتیاد به آزمایشگاه می‌فرستند باید به آزمایشگاه‌های تخصصی که در این زمینه وجود دارد، مراجعه کنند. روز گذشته یک مرد میانسال در تماس با گروه دانش و سلامت روزنامه اعلام کرد: من مواد مصرف کرده‌ام اما نتایج آزمایش اعتیادم منفی اعلام شده است لذا از آزمایشگاه مذکور شکایت دارم! ابتدا تصور شد موضوع شوخی است ولی بعد از پیگیری‌های دقیق مشخص شد که ماجرا ابعاد دیگری دارد.

  این شهروند که به اذعان خودش تحت شرایط خاص خانوادگی مجبور به ازدواج با خانمی شده است، در یک اقدام کاملا ناآگاهانه و عجیب، دست به مصرف تریاک زده تا بعد از مشخص شدن نتایج آزمایش اعتیاد، آن خانم از ازدواج با او منصرف شود! اما تست اعتیاد او منفی شده است. این شهروند ساعتی بعد به همراه مدارکش به روزنامه آمد و اعلام کرد: بعد از اعتراضش به مدیر آزمایشگاه وی گفته است شاید مواد‌مخدرش قلابی بوده است! اما او خود ماده مخدر را به آزمایشگاه برده تا آزمایش شود و مشخص شده که ماده مخدر مذکور قلابی نبوده است.

  پیش از ذکر ادامه ماجرا توجه شما را به داستان کوتاهی درباره یک راننده خودرو جلب می‌کنیم. فردی به شرکت خودروسازی زنگ می‌زند و می‌گوید: هنگامی که برای خرید بستنی وانیلی به فروشگاه خاصی می‌روم ماشینم روشن نمی‌شود اما وقتی بستنی شکلاتی می‌خرم روشن می‌شود! این ماجرا که ابتدا احمقانه به‌نظر می‌رسید منجر به کشف بزرگی از سوی شرکت خودروسازی شد به‌طوری که بعد از همراهی کارشناس فنی شرکت خودروسازی با این مشتری، متوجه شدند چون یخچال بستنی وانیلی در مکانی متفاوت در فروشگاه قرار دارد فاصله زمانی طی شده بیشتر بوده و در این زمان بخارات بنزین جمع شده در موتور منجر به خفه‌شدن موتور می‌شود و این کشف منجر به اصلاح عیب خط تولید آن شرکت خودرو‌سازی‌ شد.

  در این مورد هم تماس خبرنگار همشهری با مدیر آزمایشگاه مذکور واقعیاتی را روشن کرد. وی گفت: ماجرا حقیقت دارد و افرادی که به‌طور تفننی از مواد‌مخدر استفاده کنند تست اعتیادشان در آزمایشگاه‌های وزارت بهداشت منفی خواهد بود! همچنین آزمایشگاه‌های موجود در کشور عمدتا فقط تست اعتیاد به مواد‌مخدر سنتی را انجام می‌دهند که شامل تریاک و مشتقات آن است! بنابراین تست مواد‌مخدر صنعتی مانند شیشه و کراک یا روانگردان‌ها در این آزمایشگاه‌ها انجام نمی‌شود، وی افزود: فقط با درخواست متقاضی و پرداخت هزینه بیشتر ما می‌توانیم تست اعتیاد به شیشه را بگیریم که این اجباری نیست!

  وی ادامه داد: در کشورهای اروپایی، هر آزمایشگاهی به‌طور معمول تست 10نوع ماده مخدر را انجام می‌دهد اما آزمایشگاه‌های ایران مجهز به این دستگاه‌ها نبوده و تنها یک یا دو مرکز در تهران قادر به انجام همه نوع آزمایش مواد‌مخدر هستند، بنابراین اگرچه تست اعتیاد 98 تا 99درصد افراد مراجعه‌کننده به آزمایشگاه‌های مورد نظر برای معرفی‌نامه‌های ازدواج، منفی است اما درصد خطای این تست‌ها بسیار بالاست و خانواده‌ها نباید به این مسئله اکتفا کنند و خود باید تحقیقات میدانی بیشتری درباره افراد مورد نظر انجام دهند.

  وی که مایل به درج نامش نبود ادامه داد: همچنین افرادی که به‌طور تفننی مواد‌مخدر استفاده می‌کنند بعد از 48ساعت، اثرات ماده مخدر از بدن آنها خارج می‌شود. حتی معتادان حرفه‌ای که سال‌ها ماده مخدر استفاده کرده‌اند با مصرف برخی داروها مانند متادون، ممکن است نتیجه آزمایش شان منفی باشد!

  وی در پاسخ به این سؤال که چرا آزمایشگاه‌ها قادر نیستند تفاوت میان یک فرد کاملا سالم با یک فرد که گاه‌گاه مواد‌مخدر استفاده کرده را تشخیص دهند؟ گفت: این از نظر علمی امکان‌پذیر نیست!بدین‌ترتیب آزمایش‌های پیش از ازدواج اعتیاد که به‌طور معمول در آزمایشگاه‌های کشورانجام می‌شود احتمال خطا دارد چون تنها درباره مواد مخدر سنتی است و برای اطمینان از عدم اعتیاد به مواد مخدر شیمیایی که جدیدا وارد بازار شده باید به مراکز تخصصی مراجعه کرد یا در همان آزمایشگاه‌ها خواستار تست اعتیاد به مواد شیمیایی شد.

  همشهری
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت