جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 2 از 2 مجموع

موضوع: آزمايش‌هاي پيش از ازدواج

 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض آزمايش‌هاي پيش از ازدواج

  دكتر آزيتا صفارزاده/جراح و متخصص بيماري‌هاي زنان و زايمان/آنچه بايد درباره انواع و اهميت اين آزمايش‌ها بدانيد
  آزمايش‌هاي پيش از ازدواج

  آزمايش‌هاي پيش از ازدواج از جمله آزمايش‌هاي عفوني و ژنتيکي و اعتياد مي‌توانند، نقش مهمي در پيشگيري از بيماري‌ها و سلامت خانواده داشته باشد. در اين مقاله به انواع اين آزمايش‌ها و چگونگي انجام آنها مي‌پردازيم...

  پيش از ازدواج، از زوجين آزمايش‌هاي مربوط به بيماري‌هاي تالاسمي، عفوني -كه امكان انتقال آن از طريق تماس جنسي است-، كم‌خوني و آزمايش ادرار براي رد اعتياد گرفته مي‌شود. در صورتي كه فردي واكسن‌هايي مانند كزاز، ديفتري، سرخجه و... را نزده باشد نيز آنها را دريافت مي‌‌كند. تمامي اين موارد، جزو آزمايش‌هاي استاندارد و اجباري است. برخي پزشكان نيز توصيه مي‌كنند در كنار اين آزمايش‌ها، توانايي باروري مردان و زنان بررسي شود. بنابراين توصيه مي‌شود حتما پيش از ازدواج، زوجيني كه رابطه خانوادگي نزديك يا سابقه بيماري‌ در آنها وجود دارد، مشاوره ژنتيك داشته باشند. در مشاوره‌هاي ژنتيك، درخت ژنتيكي از بيماري‌هاي كه در خانواده وجود دارد، كشيده مي‌شود. در صورتي كه امكان انتقال بيماري به نسل بعدي وجود داشته باشد، توصيه‌ها و آزمايش‌هاي لازم - از جمله تالاسمي كه متاسفانه در كشور ما خيلي شايع است- داده مي‌شود تا كودكي با بيماري تالاسمي به دنيا نيايد. همچنين شما مي‌توانيد طي معاينات متخصص زنان سوالات موردنظرتان را در حضور يكديگر از وي بپرسيد تا مشكلاتي حين ازدواج يا پس از آن برايتان به وجود نيايد.


  اطلاعات كافي داشته باشيد

  لزوم انجام آزمايش‌هاي پيش از ازدواج در كشورهاي ديگر مانند ايران اجباري نيست زيرا اكثر افراد اطلاعات كافي و مورد نياز را در خصوص اين مسائل دارند و حتما قبل از ازدواج به مراكز مخصوص مراجعه مي‌كنند تا از لحاظ بيماري‌هاي هپاتيت c ،b، ايدز و... بررسي شوند تا مشكلي برايشان پيش نيايد. بنابراين به زوجين توصيه مي‌شود حتما 3، 4 ماه پيش از ازدواج به مراكز مربوطه مراجعه كنند و توضيحات و اطلاعات كافي را در خصوص روش نزديكي، جلوگيري، انتقال بيماري‌ها از طريق تماس جنسي و روش پيشگيري از آنها را فرا بگيرند و همچنين زمان مناسب براي باروري و آمادگي‌هاي قبل از آن را بدانند.

  اگر در سن بالايي ازدواج مي‌كنيد، سريع‌تر اقدام به بارداري كنيد. لازم است روش‌هاي جلوگيري به زوجين آموزش داده شود تا بارداري‌هاي ناخواسته و زودتر از موعد برايشان اتفاق نيفتد. اگر زوجين در سن پاييني ازدواج مي‌كنند بايد براي بارداري مدتي صبر كنند زيرا بارداري در سنين بسيار بالا يا پايين توصيه نمي‌شود. به علاوه برخي از خانم‌ها ممكن است مشكلات پرده بكارت داشته باشند يا اينكه پرده بكارت‌شان باز نشده باشد. گاهي اوقات نيز نوارهاي ضخيمي روي آن قرار دارد كه بايد برداشته شود چراكه در شب اول ممكن است با خونريزي زيادي همراه باشد. بنابراين توصيه مي‌شود قبل از ازدواج به پزشك متخصص زنان مراجعه كنيد. ‌پستان‌ خانم‌ها نيز بايد بررسي و معاينه شود. در ضمن لازم است كه آقايان مورد بررسي و معاينه قرار بگيرند تا اگر احيانا مشكلي وجود داشته باشد قبل از ازدواج برطرف شود.


  براي شروع زندگي، مشاوره روان‌شناسي بگيريد

  هنگامي كه خانمي به متخصص زنان و زايمان مراجعه مي‌كند، تمامي آزمايش‌ها و معاينات صورت مي‌گيرد و توصيه‌هاي لازم به وي داده مي‌شود حتي اگر فرد در دوران پريود يا ناحيه‏اي از دستگاه تناسلي زنانه و پستانش مشكلي داشته باشد اين مسائل بررسي مي‌شود تا بدون استرس و مشكل وارد مرحله جديدي از زندگي‌اش شود. حتي توصيه مي‌شود زوجين حتما به يك روان‌شناس مراجعه كنند تا مشاوره‌هاي قبل از ازدواج در خصوص افكار، عقايد، هم‌سطحي خانواده‌ها، طرز تفكر، توصيه‌هايي براي شروع زندگي جديد و... به آنها داده شود.


  لزوم انجام آزمايش‌هاي هورموني در سنين بالا

  اگر زوجين به‌خصوص خانم‌ها در سن بالا اقدام به ازدواج ‌كنند بايد آزمايش‌هاي روز دوم - آزمايش‌هاي هورموني كه شامل بررسي كار تخمدان است - انجام شود تا سطح توانايي باروري‌‌شان مشخص شود. اگر توانايي باروري پايين باشد به زوجين توصيه مي‌شود زودتر باردار شوند اما اگر توانايي در حد معمول باشد، مي‌توانند پس از گذشت يك سال و در شرايط روحي بهتر اقدام به بارداري كنند.


  در پايان

  دنياي امروز، دنياي پيشگيري است و پيشگيري هزينه‌اي كمتر از درمان دارد. پس بهتر است در مرحله‌به‌مرحله زندگي، قبل از ازدواج، بارداري و حتي دوران يائسگي با پزشك متخصص مشاوره داشته باشيد تا با اطمينان بيشتر و مشكلات كمتري وارد مرحله جديدي از زندگي‌تان شويد.

  هفته نامه سلامت
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  /دكتر ابوالفضل مهدي‌زاده كاشي/ متخصص زنان و زايمان، استاد دانشگاه علوم پزشکي تهران
  آزمايش هاي پيش از ازدواج؛چرا و به چه علت؟

  انجام آزمايش‌هاي پيش از ازدواج از اهميت ويژه‌اي برخوردار است در نتيجه زوجين حتما بايد به اين مساله توجه كنند...


  در مشاوره قبل از ازدواج بخشي از مشاوره به آزمايش و بخشي ديگر به مسائل و شرح حال كاملي از زوجين از نظر سن، سابقه خانوادگي، بيماري‌هاي مزمن يا بيماري‌هايي چون ديابت، صرع، تالاسمي يا بيماري‌هاي ژنتيكي خاص و اعتياد اختصاص مي‌يابد.

  همچنين داشتن عادت خاصي در يكي از زوجين يا شغل آنها -به‌خصوص اگر با مواد سمي در ارتباط است- در بحث ازدواج اهميت خاصي دارد. از سوي ديگر اگر زوجين با يكديگر ارتباط فاميلي نزديكي دارند بايد تاريخچه‌اي از بيماري‌هاي خانوادگي‌شان تهيه شود تا مورد مشاوره ژنتيكي قرار بگيرند و در صورتي كه سابقه بيماري تالاسمي يا ژنتيكي يا انتقال آن وجود دارد، تمامي مسائل مورد آناليز و آزمايش ژنتيك قرار خواهد گرفت.

  پس از مشاوره ژنتيك، بحث واكسيناسيون نيز مطرح است به همين دليل نياز است كه زوجين پيش از ازدواج واكسن‌هاي لازم را بزنند. به عنوان نمونه ممكن است فردي بدون اينكه بداند مبتلا به هپاتيت باشد در اين صورت امكان انتقال بيماري به طرف مقابل وجود دارد بنابراين بايد از زوجين سوال شود كه آيا واكسن سرخجه، هپاتيت، كزاز، ديفتري و... را دريافت كرده‌اند يا خير، يا اگر قصد مسافرت به كشورهاي خاصي را دارند واكسن مربوط به آن زده شود.

  طي آزمايش‌هاي پيش از ازدواج، زوجين از نظر اعتياد نيز بررسي مي‌شوند. همچنين پيش از ازدواج بايد برخي آزمايش‌‌هاي ديگر نيز انجام شود كه متاسفانه برخي از افراد توجهي به اهميت اين مساله ندارند. نياز است كه با انجام اين تست‌ها زوجين از نظر بيماري‌هاي سرخجه، هپاتيت، به خصوص ايدز، سوزاك، اعتياد و... بررسي شوند و آزمايش‌هاي لازم را انجام دهند. خانم‌ها نيز بايد برخي تست‌ها را انجام دهند.

  زوجين نبايد فراموش كنند كه سن يكي از عوامل مهم در ازدواج است و در مشاوره پيش از ازدواج توصيه‌هاي لازم به آنها داده مي‌شود. بنابراين به خانواده‌ها تذكر داده مي‌شود مشاوره‌هاي ازدواج را جدي بگيرند و از انجام تست‌هاي مربوطه شانه خالي نكنند چراكه عدم انجام اين كار در وهله اول به خود آنها و در وهله دوم به كودكي كه در آينده متولد خواهد شد، صدمه مي‌زند. پس با انجام اين آزمايش‌ها از بسياري از مشكلات در آينده پيشگيري كنيد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت