پژوهشگران استراليايي اعلام كردند: مصرف نوعي داروي آرتريت روماتوئيد موسوم به متوتريكزات (methotrexate) خطر ابتلا به سرطان پوست ملانوم را افزايش مي‌دهد.


به گزارش سرويس بهداشت ودرمان ايسنا، متوتريكزات يك داروي ضد روماتوئيد اصلاح شده است كه معمولا براي بيماران مبتلا به آرتريت روماتوئيد تجويز مي‌شود.


در اين تحقيقات رابطه بين اين دارو با بروز سرطان ملانوم مشخص شده است و حتي پژوهشگران ابراز نگراني كرده‌اند كه امكان دارد داروي فوق سرطان زا باشد.

در اين تحقيقات، 459 بيمار مبتلا به آرتريت روماتوئيد كه 309 زن و 150 مرد بودند، شركت كردند.

اين افراد از ماه ژوئن سال 1986 با داروي MTX تحت درمان قرار گرفتند.

در طول دوره تحقيق 87 مورد ابتلا به سرطان در بين شركت كنندگان مشاهده شد.

پژوهشگران دريافتند: در بيماراني كه از اين دارو مصرف مي‌كردند، احتمالا ابتلا به انواع مختلف سرطان دو برابر بيشتر از ساير افراد بود. درعين حال در زمينه ابتلا به انواع خاصي از سرطانها هم معلوم شد كه مصرف داروي MTX خطر بروز سرطان پوستي ملانوم را سه برابر و سرطان ريه را نيز تا سه برابر افزايش مي‌دهد.

بخشي از اين پژوهش‌ها در اروپا و آمريكا صورت گرفته است.

دكتر راشل بوش بيندر پژوهشگر اين تحقق در بيانيه اي در اين باره اظهار داشت: تا جايي كه ما مي‌دانيم، اين پژوهش اولين مطالعه‌اي است كه به وجود چنين رابطه‌اي بين مصرف داروي MTX و سرطان پوست اشاره كرده است.

وي گفت: هنوز براي درك اين امر كه آيا اين ارتباط منحصر به استراليا است بايد تحقيقات بيشتري انجام گيرد. به علاوه بايد دريابيم كه نقش MTX و يا فاكتورهاي محيط زيستي مانند تماس با تشعشعات فرابنفش در رشد سرطان پوست چيست؟ اين تحقيقات در مجله «مراقبت و تحقيق آرتريت» منتشر شده است.

اين در حالي است كه در پژوهش جديد ديگري دانشمندان از توليد يك داروي هوشمند تازه براي نجات جان هزاران بيمار مبتلا به آرتريت روماتوئيد خبر دادند.

اين دارو «توسيليزوماب» (Tocilizumab) نام دارد كه پيشرفت مهمي در زمينه مقابله با بيماري آرتريت روماتوئيد محسوب مي‌شود.

آرتريت روماتوئيد بيماري فلج كننده سيستم ايمني خودكار بدن است كه به مفصل‌ها حمله مي‌كند و سالها درد و ناتواني را براي اين بيماران در پي دارد.

اين بيماري مهمترين علت ناتواني در انگليس است؛ به طوري كه در حال حاضر تنها 420 هزار نفر فقط در انگليس و ونيز به آن مبتلا مي‌شوند.

نتايج آزمايشات نشان داده است كه داروي جديد در جلوگيري از پيشرفت بيماري نسبت به ساير روشهاي درماني استاندارد فعلي تقريبا سه برابر موثرتر است.

داروي جديد هنوز براي استفاده در اروپا و يا انگليس مجوز نگرفته است اما پيش بيني مي‌شود كه ظرف شش ماه آينده در انگليس توزيع شود.

اين دارو يك آنتي بادي ساخته شده در آزمايشگاه است كه يك مسير سيگنال دهي بيولوژيك را كه با التهاب و آرتريت روماتوئيد در ارتباط است، مورد هدف قرار مي‌دهد.

اين اطلاعات به دست آمده از آزمايشات كلينيكي بر روي داروي جديد در نشست سالانه ليگ اروپا عليه روماتوئيد در پاريس ارائه شده است.