يك فوق تخصص روماتولوژي:
شيوع روماتيسم مفصلي در زنان 2 تا 3 بار بيش از مردان است
خشكي صبحگاهي مفاصل از علائم هشدار دهنده اوليه اين بيماري است


يك فوق تخصص روماتولوژي با بيان اين كه شيوع روماتيسم مفصلي در زنان 2 تا 3 بار بيش از مردان است، افزود: بيشترين سن شيوع اين بيماري در دهه سوم و چهارم عمر افراد است و بسته به شرايط محيطي و ژنتيكي در گروه‌هاي سني پائين نيز بروز مي‌كند.

مرجانه كريمي در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) منطقه زنجان، "آرتريت روماتوئيد" (روماتيسم مفصلي) را يك بيماري مفصلي پيشرونده مزمن با مكانيسم خودايمني تعريف و اظهار داشت: اين بيماري تقريباً همه مفاصل، از مفصل فك تا مفصل پا را درگير مي‌كند.

وي شيوع روماتيسم در مفاصل مختلف را متفاوت عنوان كرد و گفت: شيوع اين بيماري عمدتاً در مفاصل كوچك دست و مچ دست، همچنين در مفاصل كوچك پا و مچ پا رخ مي‌دهد.

اين استاديار دانشگاه علوم پزشكي زنجان با بيان اين كه كليه بيماري‌هاي روماتولوژيك علت مشخص شناخته شده‌اي ندارند، تصريح كرد: زمينه ژنتيكي بيماري "آرتريت روماتوئيد" از اهميت زيادي برخوردار است.

كريمي با تاكيد بر نقش عمده استرس در بروز روماتيسم مفصلي ابراز داشت: در بسياري از موارد با وجود زمينه ژنتيكي در فرد، تا هنگامي كه در معرض استرس‌هاي رواني قرار نگيرد بيماري نمود خارجي نخواهد داشت.

اين پزشك متخصص عوامل عفوني از جمله برخي ويروس‌ها و باكتري‌هاي موجود در محيط، واكسيناسيون، مصرف غذاهاي داراي تركيبات نگهدارنده و نيترات، همچنين مصرف غذاهاي آماده را از جمله عوامل محيطي موثر برشمرد كه در صورت وجود زمينه ژنتيكي مساعد، فرد را مستعد ابتلا به آرتريت روماتوئيد مي‌كند.

وي افزود: اين عوامل محيطي فاكتورهايي هستند كه همه افراد با آنها سر و كار دارند اما در صورت وجود هر دو عامل ژنتيكي و محيطي در كنار هم، روماتيسم مفصلي بروز خواهد كرد.

كريمي دردهاي پراكنده در مفاصل مختلف به ويژه مفاصل كوچك دست و مچ دست، تورم و خشكي صبحگاهي مفاصل را از علائم هشدار دهنده اوليه روماتيسم مفصلي برشمرد و تشريح كرد: مدت زمان خشكي صبحگاهي در افراد مبتلا به روماتيسم مفصلي يك ساعت است به طوري كه مفاصل فرد هنگامي‌ كه از خواب بيدار مي‌شود خشك و غيرقابل استفاده بوده، دستهايش متورم و همراه با درد مي‌باشد و قادر به مشت كردن دست‌ها نيست. بعد از يك ساعت فرد به تدريج با گرم كردن و حركت دادن دست‌ها قادر به خم و راست كردن و مشت كردن آنها خواهد شد.

اين استاديار دانشگاه علائم عمومي و غيراختصاصي نظير بي اشتهايي، كاهش وزن، ضعف، تب‌ با درجه پايين و خستگي پذيري زودرس را از علائم اوليه در بيماري روماتيسم مفصلي عنوان كرد.

كريمي در خصوص انجام فعاليت‌هاي روزمره در بيماران مبتلا به روماتيسم مفصلي گفت: در فاز حاد بيماري كه مراحل درمان شروع نشده و يا كافي نيست، كار و فعاليت زياد مي‌تواند موجب تشديد بيماري شود اما هنگامي كه بيماري در حال كنترل است، فرد مي‌تواند به فعاليت‌هاي طبيعي خود بپردازد.

اين فوق تخصص روماتولوژي با اشاره به نقش اصلي زمينه ژنتيكي در ابتلا به روماتيسم مفصلي، اين بيماري را براحتي و به طور مشخص غيرقابل پيشگيري دانست و اضافه كرد: ترك سيگار، دوري از استرس، رژيم غذايي مناسب شامل ماهي و ساير غذاهاي دريايي، زيتون، سبزي و ميوه تازه و مراجعه به موقع به پزشك در صورت مشاهده علائم اوليه، مي تواند در پيشگيري از بروز علائم نقش داشته باشند.

وي ادامه داد: در صورت وجود "آرتريت روماتوئيد" در اكثر خويشاوندان ممكن است خودداري از ازدواج‌هاي فاميلي در پيشگيري از بروز اين بيماري موثر باشد، اگرچه اين فرض صد درصد نمي‌تواند باشد.

اين پزشك متخصص توصيه كرد: تغيير شيوه زندگي ضمن محافظت از مفاصل توسط خود بيمار، استفاده كمتر از مفصل متورم، نشستن صحيح در پشت ميز، استفاده كمتر از پله، ورزش مناسب به ويژه شنا و پياده روي و ترك مصرف سيگار در تعديل بيماري روماتيسم و كنترل آن موثر خواهد بود.

كريمي با بيان اين كه سيگار مانع تاثير داروهاي ضد روماتيسمي مي‌شود، گفت: داروهاي ضد التهاب، حاوي كورتون و ساير داروهاي ضد روماتيسمي در جهت تعديل بيماري روماتيسم مفصلي به بيماران تجويز مي‌شود.

اين روماتولوژيست ضمن تاكيد بر مراجعه به موقع به پزشك متخصص، گفت: چنانچه درمان به موقع صورت نگيرد، منجر به تغيير شكل و تخريب مفاصل شده تا آنجا كه فرد ديگر قادر به راه رفتن نخواهد بود و بايد جراحي انجام گيرد.

وي افزود: سعي بر اين است كه در مراحل اوليه بيماري، درمان به نحوي انجام شود كه از تخريب مفاصل و نياز به انجام جراحي جلوگيري شود.

كريمي هزينه درمان و داروهاي مربوط به روماتيسم مفصلي را به خصوص براي بيماران روستايي بسيار بالا ارزيابي و ابراز داشت: سقف حمايت بيمه‌ها از اين گونه هزينه‌هاي درماني بسيار پايين است و برخي ازبيماران قادر به پرداخت اين هزينه‌هاي سنگين نمي‌باشند.

استاديار دانشگاه علوم پزشكي زنجان اضافه كرد: اكثر بيماران در هواي سرد و باراني با تشديد درد در مفاصل‌شان مواجه مي‌شوند. در مجموع، گرما به عنوان يك روش درمان به كار گرفته مي‌شود