ترجمه: کتایون طباطبائی(همکاری افتخاری)


بیشتر افراد مبتلا به روماتیسم مفاصل، علیرغم بیماری خود می توانند از زندگی کامل وفعالی برخوردار باشند. اما خوب زندگی کردن با داشتن این بیماری ، غالباً به این مفهوم است که فرد می باید جهت اداره کردن و کنار آمدن با این بیماری، تلاش کرده و از کمک های مورد نیاز بهره گیرد.دقت در دوری جستن از شش اشتباه رایج ذیل لازم می باشد.
اشتباه اول : عدم مراجعه به روماتولوگ (پزشک متخصص بیماری های روماتیسم مفاصل)
اگر شما مانند بیشتر بیماران مبتلا به روماتیسم مفاصل هستید ، به احتمال زیاد به اولین پزشکی که در مورد نشانه های مشکلات مفصلی خود مراجعه کرده اید ، پرشک عمومی بوده است. در صورتیکه ، متخصص روماتولوگ دانش و تبحر بیشتری در این زمینه دارد.
در بیست سال گذشته ، در درمان روماتیسم مفاصل از داروهایی استفاده می شد که تنها درد را تسکین می دادند ، بدون اینکه از سیرپیشرونده تخریب مفاصل جلوگیری کنند. اما امروزه روش های درمانی نوین ، موثر و بسیار پیچیده ای برای این بیماری وجود دارند که هردو کار را انجام می دهند. آنچه حائز اهمیت می باشد ، مراجعه به روماتولوگ است که دارای دانش و تجربه بیشتری جهت تجویز و آگاهی رساندن روش های درمانی لازم می باشد.
حتی اگر به روماتولوگ تاکنون مراجعه نکرده اید ، پزشک عمومی نیز می تواند شما را به ایشان ارجاع دهد. همچنین کالج روماتولوژی آمریکا، لیستی از روماتولوگها را در اختیار قرار داده است.
اشتباه دوم : سستی و تنبلی
هنگامیکه از درد مفاصل و خستگی رنج می برید ، برخاستن از رختخواب و حرکت کردن کاری دشوار می باشد. اما تمرین های فیزیکی منظم ، یکی از بهترین کارهایی می باشد که می توان جهت بهبود سلامت انجام داد. در عین حال که استراحت نقش مهمی در مدیریت کردن این بیماری دارد؛ عدم تحرک و نداشتن فعالیت زیاد نیز می تواند منجر به تشدید درد، خستگی و سفتی عضلات گردد.
حتی در مواقعی که روماتیسم شما شدت یافته است، می توانید و می باید که حرکات آرام مخصوص مفاصل را انجام دهید. این تمرین ها به حفظ حرکت و انعطاف پذیری مفاصل از طریق کشش آنها در محدوده کامل حرکتی، کمک می کنند. هیچگونه وزن و فشاری نیز بکار نمی رود.
حتی می توانید در مواقع اوج بیماری تمریناتی را به آرامی در آب انجام دهید.
در زمانهایی که بیماری شما شدت کمتری دارد، باید فعالیت بیشتری داشته باشید. لازم است تمرینات بیشتری را جهت افزایش قدرت عضلانی و استحکام مفاصل انجام داده و تناسب هوازی خویش را ارتقا دهید.
صحبت کردن با روماتولوگ و یا حتی با درمانگر فیزیکی و یا حرفه ای در مورد آگاهی از بهترین و ایمن ترین تمرینات ورزشی بسیارمفید است. راه رفتن و پیاده روی نیز تمرین مناسبی برای افراد مبتلا به روماتیسم می باشد ، بدون آنکه حتی نیازی به رفتن به یک کلاس ورزشی داشته باشید.
حرکات هوازی در آب گرم را نیز راه حل مناسب دیگری می توان در نظر گرفت. آب به مفاصل آسیب دیده، استحکام بیشتری می دهد.

اشتباه سوم : بی نظمی در جلسات مراجعه به پزشک
اگرچه ممکن است در مواقعی که روماتیسم شما شدت کمتری دارد، نیازی به مراجعه به روماتولوگ احساس نکنید، اما حفظ ترتیب جلسات درمان، از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.
در طول جلسات منظم درمان، پزشک به موارد ذیل خواهد پرداخت :
-مشاهده و دنبال کردن روند بیماری
-تعیین کارایی روش درمان
-بررسی عوارض جانبی زیان آور
- تنظیم و بهینه کردن روش درمان

در کنار مراجعه به پزشک، ممکن است به انجام متناوب آزمایشها و عکس برداری با اشعه ایکس نیز، نیاز داشته باشید، همچنین حفظ نظم جلسات مربوطه لازم می باشد.

اشتباه چهارم : عدم استفاده از داروهای تجویز شده
مسکن ها و داروهای ضد التهاب غیر استروییدی ممکن است سبب شوند تا مفاصل احساس بهتری داشته باشند، اما هیچگونه کمکی به توقف تخریب مفاصل و آنچه در درون در حال رخ دادن است نمی کنند. برای این منظور به داروی ضدروماتیسمی تغییر دهنده سیر بیماری قوی تر یا درمان از طریق واکنش بیولوژیکی و یا هردو نیاز است.
اشتباه چهارم: ادامه ندادن داروهای تجویز شده
سالها پیش، پزشکان درمان روماتیسم را با آسپرین و مسکن های دیگر آغاز می کردند. اگر بیماری شدت می یافت سپس داروی ضدروماتیسمی تغییر دهنده سیر بیماری را تجویز می کردند. امروزه پزشکان در همان ابتدا ، احتمالا داروهای ضد روماتیسم یا بیولوژیکی (یا هردو) را تجویز می کنند، خصوصا برای روماتیسم های شدید.
درحقیقت دستورالعمل موسسه روماتولوژی آمریکا توصیه میکند، تمام افرادی که در آنها روماتیسم تشخیص داده شده است؛ صرفنظر از میزان فعالیت و شدت بیماری، داروی ضدروماتیسمی تغییر دهنده سیر بیماری داده شود. مطالعات نشان داده اند که استفاده از داروهای قویتر در آغاز بیماری، ممکن است تاثیر بیشتری در کاهش و یا جلوگیری از تخریب مفاصل داشته باشند.
در صورتیکه روماتولوگ به شما داروهای ضدروماتیسم و یا بیولوژیک و یا هردو را تجویز کرده است و شما از آنها استفاده نمی کنید، خود را در معرض خطر زیادی از نظر تخریب مفاصل قرار می دهید که ترمیم آنها دیگر امکان پذیر نمی باشد. چنانچه روماتیسم شما شدت زیادی دارد و روماتولوگ، هیچیک از داروهای فوق را برایتان تجویز نکرده است، خودتان می توانید از ایشان در مورد نیاز به این داروها سوال کنید.

اشتباه پنجم: چشم پوشی از مصرف داروها، هنگام برخورداری از احساس بهتر
ممکن است تمایل داشته باشید در روزهایی که احساس بهتری دارید از داروهایتان استفاده نکنید. اما قطع آنها می تواند به بروز درد و تشدید روماتیسم شما منجر شود.
در صورت استفاده از داروهای معمول برای کاهش درد و تورم، لازم است آنها را بطور منظم و پیوسته مصرف کنید. فراموش کردن یک نوبت از دارو ممکن است به بازگشت درد منجر شده و تسکین مجدد آن دشوار باشد. این موضوع در موردتورم مفاصل نیز صدق می کند. تحت کنترل نگه داشتن این بیماری بهتر از آنست که اجازه دهیم شدت آن افزایش یافته و دوباره بخواهیم آن را تحت کنترل در آوریم.
جهت کنترل روماتیسم، لازم است برخی از داروها در جریان خونتان در سطوح درمانی وجود داشته باشند. در صورتیکه یک نوبت از دارو را فراموش کردید ، پس از یادآوری می باید بلافاصله آن را مصرف کنید ( بدون آنکه مقدار آنرا دوبرابر نمایید.) اگر اغلب نوبت داروی خود را فراموش می کنید، حتی اگر در آن زمان احساس بهتری دارید، سطوح دارو در خونتان پایین آمده و ممکن است به تشدید روماتیسم بینجامد.

اشتباه ششم : پذیرش افسردگی
زندگی کردن همراه روماتیسم آسان نمی باشد. چنین زندگی می تواند دردناک و غیر قابل پیش بینی بوده و انجام کارهایی را که از آنها لذت می برید با مشکل مواجه سازد. کاملاَ قابل درک است که در چنین زمانهایی شما اندوهگین می شوید، اما آنچه اهمیت دارد این است که افسردگی را بعنوان بخشی از بیماری خویش نپذیرید.
از پزشک خود بخواهید شما را به یک مشاور روانکاو که تخصص او کمک به افراد مبتلا به بیماری های مزمن است، ارجاع دهد. این مشاوره ممکن است در پیشرفت مهارتهای بهتر، برای مقابله با رماتیسم کمک کند. شرکت در گروه های حمایتی مانند آنهاییکه بنیاد روماتیسم پیشنهاد می دهد، نیز می تواند مفید باشد.
چنانچه هنوز احساس افسردگی می کنید، به پزشک خود اطلاع دهید. برخی از بیماران مبتلا به روماتیسم از داروهای ضدافسردگی بهره می برند. بسادگی با پذیرش افسردگی، خوشی و لذت را از زندگی خود حذف نموده و مدیریت کردن و درمان بیماری خود را دشوار می سازید.

به نقل از webmd